17 marca 2017 Udostępnij

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, akrylowe, lateksowe, akrylowo – lateksowe, emulsyjno – akrylowe. Co to oznacza? W przypadku malowania ścian i sufitów stosuje się farby wodorozcieńczalne. Jest ich tak wiele, że niekiedy trudno się w tym wszystkim połapać. Warto więc poznać jakie są różnice pomiędzy produktami.

Farby to produkty, które są zróżnicowane pod kątem cech i możliwego stosowania. Teoretycznie wszystkie pomieszczenia w domu można malować farbą takiego samego rodzaju.

Ale czy rzeczywiście warto?

Na pewno nie ma sensu wydawać pieniędzy na specjalne farby do malowania sufitów. Tutaj wystarczy będzie znaleźć dobre kryjącą biała farbę, która nie będzie żółknąć po kilku latach. Ale kto powiedział, że sufit musi być biały. W sypialni, pokoju dziennym znajdziemy farby o średnich walorach użytkowanych. Jeśli nie mają one pełnić specjalnych cech można postawić na ciekawe kolory.

Chyba, że w domu mieszkają alergicy wtedy warto będzie szukać farb, które zostały zweryfikowane pozytywnie pod tym kątem. Są jednak pomieszczenia, które wymagają stosowania takich farb, które maja specjalne właściwości. W przedpokoju czy też na klatce schodowej dobrze będzie pokrywać ściany tworzącą się mocną powłoką, która będzie odporna na urazy mechaniczne i zabrudzenia. W kuchni sprawdzi się taka farba, która będzie łatwa do zmywania. Jeśli chodzi o pokój dzieci również przyda się farba zmywalna a najlepiej nawet szorowalna.

Farby dyspersyjne - farby emulsyjne

Mają one postać emulsji lub też dyspersji. Dyspersja to rozproszenie jednej substancji w innej. Emulsja charakteryzuje się tym, że jest pewną mieszaniną cieczy w cieczy. Jeśli chodzi o farby do wnętrz to najczęściej są to żywice albo też inne spoiwa, w którym zawieszone zostaną pigmenty rozproszone w wodzie. Spoiwem mogą być żywice poliakrylowe, polioctan winylu, dlatego właśnie słyszymy o farbach akrylowych albo winylowych. Jednak tych mieszanek jest bardzo wiele.

Produkty do malowania ścian

Czy istnieją farby lateksowe?

W tym momencie w świecie farb często pojawia się również pojęcie lateksowa. Jednak takie farby wbrew nazwą nie będą zawierać kauczuku. Zwykle mają jednak wysoką zawartość żywic, a to sprawia, że producenci określają je jako szczególnie odporne na zmywanie oraz szorowani. Słowo lateksowa wynika często z innego tłumaczenia nazwy farb w językach obcych, najczęściej bowiem wynika to z określeń mieszanych pomiędzy farbami dyspersyjnymi i lateksowymi.

Farby ceramiczne

Nowością na rynku są farby ceramiczne, które mają mikroskopijne cząsteczki ceramiczne, które będą gwarantować odporność wymalowanej powierzchni na wnikanie brudu czy też kurzu. Są one również bardzo wytrzymałe na szorowanie.

Różne podłoża

Farby do wnętrz przeznaczone są do malowania ścian, sufitów, podłoży z tynków cementowo – wapiennych, gipsowych, betonowych strukturalnych czy też płyt kartonowo – gipsowych. Większość można także stosować, gdy chcemy malować tapety papierowe albo też włókna szklane. Ciekawy efekt uzyskiwać można, jeśli będziemy chcieli malować tapety z włókna szklanego. Pojawiają się na nich różnego rodzaju przetłoczenia, połączenia z powłoką malarską co będzie dobrym rozwiązaniem na wykończenie ścian. Farby z dobrą przyczepnością i dużą siłą krycia mogą być używane do pokrywania podłoży z cegły albo kamienia.

Stopień połysku

Do malowania ścian stosuje się farby, które tworzyć będą matową powłokę, satynową lbo też półmatową. Niektórzy producenci wprowadzają również określenie eggshell, które odnosi się do specjalnej matowości, która ma imitować skorupkę jajka.

Komentarze (0)