20 października 2019 Udostępnij

Adaptacja poddasza - koszt, sprawdzone pomysły!

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym to spore wyzwanie. Koszt adaptacji oraz ocieplenia jest uzależniony od tego jakie będzie jego późniejsze przeznaczenie użytkowe. Na poddaszu równie dobrze będzie można stworzyć sobie sypialnie, łazienkę czy schowek. Przede wszystkim, jeśli chcemy wykonać projekt musimy mieć dobrze rozpoznany rozmiar pomieszczenia.

Adaptacja poddasza w świetle prawa budowlanego

Jeśli chcemy strych remontować trzeba na początek poznać obecnie obowiązujące wymogi prawa. Adaptacja strychu na użytkowe poddasze będzie się wiązać dla nas z koniecznością uzyskania pozwolenia na zmianę formy użytkowania pomieszczeń. Otrzymanie pozwolenia co do zasady jest proste i nie zajmie zbyt wiele czasu. W niektórych wypadkach konieczne jednak będzie dopełnienie większej liczby formalności. Trzeba pamiętać, że pozwolenie na budowę może być potrzebne w niektórych przypadkach, np. gdy chcemy wprowadzić otwory okienne w ścianach.

Aranżacja poddaszaKoszt adaptacji strychu – szczegóły

Jeśli chcemy przeprowadzać takie prace musimy poznać w jakim stanie jest strop. Pamiętajmy, że przekształcenie poddasza na użytkową powierzchnię to zawsze większe obciążenie dla konstrukcji. Większość tropów z powodzeniem wytrzyma takie obciążenie, ale należy oczywiście weryfikować ta kwestią w dokładny sposób. Jeśli strop jest drewniany możliwe, że konieczne staną się dodatkowe wzmocnienia.

Adaptacja poddasza a montaż nowych okien

Koszt remontu musi brać pod uwagę wymianę okien albo też wprowadzenie nowych. Konstrukcje okienne powinny charakteryzować się dobrymi parametrami akustycznymi i termoizolacyjnymi. Na poddaszu mamy konieczność umieszczenia okien dachowych, do tego wyłaz dachowy. Odpowiednia ilość otworów zapewni nam we wnętrzu odpowiednią ilość tak bardzo potrzebnego światła.

Jeśli chodzi o okna dachowe najlepsze będą uchylno – obrotowe. Okna w takim typie doświetlają pomieszczenie, są bezpieczne i co najważniejsze bardzo wygodne w trakcie użytkowania. Jedno takie okno z montażem o rozmiarach 780 na1400 mm kosztuje około 1000 złotych.

Nowe ściany działowe na strychu

Adaptacja poddasza może się wiązać z koniecznością przygotowywania ścian działowych. W tym wypadku zaleca się stosowanie konstrukcji z płyt kartonowo gipsowych. Dzięki niewielkiej masie takiej ściany strop nie jest mocno obciążony. Co prawda można się zdecydować na murowane ściany działowe, ale mogą one się pojawiać tylko w ściśle określonych miejscach nad ścianami działowymi w niższych kondygnacjach.

Do wykonania niezależnych pomieszczeń konieczne będzie tworzenie przynajmniej kilku ścian działowych. Powinniśmy wymierzyć sobie odpowiednio ich rozmiar, długość a także wysokość skosów. W trakcie budowy ścian działowych nie można zapominać, że ich stworzenie to pierwszy krok a kolejnym będzie również wybranie odpowiednio dopasowanych drzwi wewnętrznych, które również będą konieczne. Jeśli ścianki działowe będą gotowe, należy na nich wykonywać również gładź, która będzie gotowa do pomalowania albo też zastosowania innej formy ozdobnej na ścianie. Gdy będą one gotowe będzie można podjąć się ich malowania.

Podłoga na poddaszu użytkowym - najlepsze panele!

W trakcie remontu musimy zdecydować o tym jaka będzie w danym miejscu nowa podłoga. Najtańszym a jednocześnie najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wprowadzenie paneli podłogowych. Łącznie z położeniem mogą być one tańsze niż 40 złotych za metr kwadratowy. W sumie więc położenie paneli będzie rozwiązaniem, które będzie ekonomiczne i rzeczywiście będzie w stanie dobrze się sprawdzić.

Komentarze (0)