27 stycznia 2022 Udostępnij

Rodzaje młotów używanych w budownictwie

Młotek jest najstarszym narzędziem, gdyż ręka człowieka pierwotnego z kamieniem była pierwowzorem dla późniejszego młotka. Młotek składa się z trzonka i obucha. Młotek stał się bardziej popularny, ponieważ używały go różne zawody. Główka określa specjalizację narzędzia. Poznaj rodzaje młotków używanych w budownictwie i ich ceny.

Zasada działania młota opiera się na energii kinetycznej obucha ciężkiego, ciężkiego młota, która jest przekazywana podczas uderzenia. Im mocniejsze uderzenie, tym cięższy i cięższy jest młot. Wiadomo, że siła uderzenia młotków nie zawsze musi być duża. Niektóre młotki mogą być bardziej użyteczne od innych, ważne są również obuchy wykonane z takich materiałów, aby nie uszkadzały uderzanych przedmiotów. Ergonomia narzędzi budowlanych jest istotnym zagadnieniem, zwłaszcza w odniesieniu do młotów. Specjaliści pracują nad optymalizacją kształtu i wagi młotków, a także kształtu, grubości i długości trzonków, tak aby można było ich używać jak najbardziej efektywnie i wygodnie. Weź młotek do wykonywania konkretnych zadań i trzymaj go w rękach, aby sprawdzić, czy dobrze leży w dłoni. Nowoczesne materiały, z których wykonane są trzonki i obuchy młotków mają zdolność tłumienia drgań, czyli tzw. obijania się.

Młotek tradycyjny / ślusarski

Młotek ślusarski można określić jako uniwersalny model młotka. Wykonany jest ze stali węglowej lub narzędziowej i posiada lekko ścięty koniec. Trzonek najczęściej wykonany jest z drewna. Wielkość młotków ślusarskich jest różna, tzn. waga młotków waha się od 15 dkg do 20 kg. Ceny młotków ślusarskich zaczynają się od kilkunastu złotych. Kompozytowy młotek ślusarski, który waży 2 kg będzie Cię kosztował ponad 300 zł.

Młotek murarski

Murarze używają młotka, który ma zarówno tradycyjną, jak i mocno spłaszczoną końcówkę. Taki kształt sprawia, że młotek idealnie nadaje się do łamania, cięcia i rozłupywania cegieł. Model ten posiada również trzonek z tworzywa sztucznego, który dzięki właściwościom antypoślizgowym sprawia, że korzystanie z niego jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
Ceny młotków murarskich wahają się od jednego do ponad 100 złotych.

Więcej na temat młotków przeczytasz na https://mlotki.com.pl/o-mlotkach/kru/mlotki-bez-tajemnic.html

Młotek

Młotek ciesielski

Ten młotek jest wykonany ze stali, ale zamiast płaskiego ściętego końca ma dwa zęby. (Zęby mogą być pokryte gumą lub plastikiem). Taki kształt może być wykorzystywany do wyciągania gwoździ, kucia oraz dźwigni. W górnej części trzonka znajduje się rowek, w którym można umieścić magnes i gwóźdź. Ceny młotków ciesielskich wahają się od kilku do ponad 100 zł.

Młotek brukarski

Młotki kamieniarskie służą do równego układania kostki brukowej, płaskich płyt i krawężników. Obuch jest tak skonstruowany, aby nie uszkodzić materiału. Młotki te często mają duże obuchy, które często pokryte są gumą. Młotki brukarskie są bardziej efektywne w pracach brukarskich i kamieniarskich, ponieważ mają cięższy trzonek i grubsze uchwyty. Młotki brukarskie 2 kg kosztują od 100 do 140 zł.

Młotek blacharski

Obuch młotka blacharskiego najczęściej pokryty jest gumą, wykonaną z kauczuku, lub innego tworzywa sztucznego. Robi się to w celu ochrony uderzanych i kształtowanych materiałów. Ceny tych przedmiotów zaczynają się już od kilku złotych. Rosną one jednak wraz z postępem techniki. Młotek blacharski z wymienną końcówką kosztuje 150 zł.

Młotek nie tylko na budowę

Specjaliści innych zawodów potrzebują np. młotka szewskiego, jubilerskiego, zegarmistrzowskiego, sędziowskiego, turystycznego, geologicznego, rzeźbiarskiego, stolarskiego, neurologicznego czy ratowniczego. Do wybijania szyb. W każdym domu znajdzie się wytrych, młotek i tłuczek do mięsa.

Komentarze (0)