26 maja 2023 Udostępnij

Podnośniki gazowe do mebli - co warto o nich wiedzieć?

Do czego służy siłownik gazowy? Połączenie zawiasów meblowych z tym urządzeniem pozwala na otwieranie szafek poprzez unoszenie frontu, a nie na boki jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania polegającego na mocowaniu frontu do zawiasów. Rozwiązanie to stosowane jest głównie w górnych szafkach kuchennych. Można je stosować zarówno do dużych szafek z frontami, jak i mniejszych, takich jak szafka nad lodówką. Siłowniki gazowe stosowane są również w szafkach w salonach, czy to w zabudowie nad telewizorem, czy biurkiem.

Podnośniki gazowe do mebli są stosowane tylko w przypadku mebli z klapami, które są wykonane z jednego elementu. Jeśli posiadasz klapy dwuczęściowe, poszukaj alternatywnych rozwiązań. Jego funkcją jest otwieranie drzwi tak szeroko, jak to możliwe. Ponadto zatrzymuje się tylko wtedy, gdy szafka jest całkowicie otwarta. Droższe modele posiadają funkcję stop, która umożliwia zatrzymanie klapy w dowolnej pozycji. Połączenie siłowników gazowych i zawiasów wyposażonych w hamulce może również skutkować cichym zamykaniem klapy.

Podnośnik do mebli gazowy 80N jest jednym z najpopularniejszych modeli. Litera N oznacza moc wyrażoną w niutonach. W naszej ofercie znajdziesz jeszcze siłowniki o mocy 100, 120 i 150N. Dobiera się je na podstawie szerokości i wysokości klapy, czyli rzeczywistej wagi frontu. Im wyższa moc, tym większy ciężar zostanie podniesiony.

W naszej ofercie znajdują się podnośniki zarówno w wersji długiej, jak i krótkiej. Podnośniki gazowe do mebli krótkie są szczególnie przydatne w szafkach o bardzo małych frontach, gdzie zastosowanie klasycznych siłowników nie byłoby możliwe.

Siłowniki gazowe do frontów

Siłowniki gazowe do frontów to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o podnoszone klapy. Czasami jeden siłownik i dwa zawiasy wystarczą do podniesienia klapy z małymi frontami. Okucia meblowe mogą kosztować od 20 do 40 zł za pojedynczą szafkę, w zależności od mocy siłowników i wybranych zawiasów.

Siłowniki gazowe są również łatwe w montażu. Nie wymagają specjalnych narzędzi stolarskich. Montuje się je za pomocą narzędzi, które każdy z nas ma w swojej skrzynce narzędziowej.

Siłowniki gazowe mogą być używane do podnoszenia frontu szafki z drewnianymi klapami lub klapami z wąską aluminiową ramą. W zależności od modelu można je ustawiać pod różnymi kątami. Najczęściej jednak można je ustawić w zakresie 75-110 stopni. To wystarczy, aby podnieść klapę na wysokość niezbędną do dosięgnięcia misek i szklanek przechowywanych w szafce.

Szafki kuchenne

Jak wybrać najlepszy siłownik gazowy do mebli?

Podnośniki do mebli gazowe mierzone są w niutonach. W naszym sklepie znajdziesz zarówno siłowniki 60N do obsługi lekkich klap, jak i większe siłowniki, takie jak 120N czy 150N. Wybór podnośnika gazowego zależy od wagi i rozmiaru frontu. Udostępniamy tabelę z przykładowymi wartościami dla każdego modelu. Pozwala to określić, jaki typ podnośnika jest odpowiedni dla danej szafki i czy wystarczająca będzie instalacja dwustronna czy jednostronna. 

Należy pamiętać, że dane przedstawione w przykładowych tabelach dotyczą pojedynczego podnośnika. Dwa podnośniki podwajają udźwig. W przypadku dużych klap zawsze zaleca się stosowanie dwóch podnośników, aby front mógł się płynnie otwierać, a siłowniki mogły poradzić sobie z obciążeniem. Instalacja jest prosta. Wystarczy tylko dokręcić śruby z przodu w zależności od materiału ramy - aluminium lub drewna. W zestawie zawsze znajduje się mocowanie do boku szafki. Przymocuj siłownik do dwóch uchwytów na końcu.

Komentarze (0)