31 marca 2023 Udostępnij

Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze i montażu pompy ciepła?

Na rynku grzewczym pompy ciepła zmieniły się diametralnie w ciągu ostatnich kilku lat. Są one łatwe w utrzymaniu, opłacalne i mogą być zautomatyzowane, co pomaga obniżyć koszty ogrzewania. Prawidłowo zaprojektowane pompy ciepła to jedyny sposób na czerpanie korzyści. W poniższym poście omówimy, czego należy unikać przy wyborze i projektowaniu pompy ciepła oraz jak ją prawidłowo konserwować.

Nieprawidłowe oszacowanie mocy pompy ciepła

Określenie projektowego obciążenia cieplnego budynku jest podstawą doboru urządzenia grzewczego. Nieprawidłowe obliczenia lub założenia mogą prowadzić do błędów w instalacji centralnego ogrzewania. Nieprawidłowo wykonany system oparty na pompie ciepła nie będzie działał, jeśli na tym etapie zostanie popełniony błąd.

Zbyt mała pompa ciepła nie jest w stanie przekazać odpowiedniej ilości ciepła do budynku. Może to prowadzić do niedogrzania pomieszczeń przy niskich temperaturach. Niewymiarowa pompa ciepła zmusi użytkownika do wykorzystania innego źródła ciepła do ogrzania pomieszczeń.

Choć zakup heatpu o małej mocy jest kuszący od strony inwestycyjnej, to niesie ze sobą również ryzyko poniesienia wyższych kosztów eksploatacyjnych w okresie grzewczym. Nie zapominajmy o kosztach dodatkowej grzałki elektrycznej lub niezależnego źródła ciepła.

Odpowiednio dobrana pompa ciepła będzie jeszcze działać, ale przewymiarowana już nie. Przewymiarowana pompa ciepła będzie wykorzystywała mniejszą część swojej wydajności. Możliwość pracy pompy ciepła na niskich wydajnościach z krótkimi impulsami zmniejsza jej trwałość, oraz żywotność sprężarki.

Sprawdź: Rodzaje pomp ciepła i różnice między nimi - https://ipompa.pl/pompy-ciepla/hiwq/rodzaje-pomp-ciepla-i-roznice-miedzy-nimi.html

Nieprawidłowo zwymiarowany zasobnik ciepłej wody użytkowej

Pompa ciepła jest systemem grzewczym, który najlepiej pracuje w niskich temperaturach. Przy takich parametrach utrzymanie komfortowej temperatury wody użytkowej jest niemożliwe. Zasobnik wody powinien mieć wężownicę o większej powierzchni wymiany ciepła niż zasobnik wykorzystywany do ogrzewania (lub być wyposażony w zewnętrzny wymiennik płytowy).

Mała powierzchnia wężownicy może skutkować niską temperaturą wody użytkowej. Woda o wysokiej temperaturze może również wracać do pomp ciepła, co może prowadzić do zmniejszenia wydajności. System sterowania wyłączy sprężarkę, jeśli temperatura powrotu przekroczy próg, w zależności od tego, jaki jest typ urządzenia. W międzyczasie na wyświetlaczu pojawi się komunikat o błędzie lub o konieczności przeprowadzenia serwisu. Moc grzewcza pompy ciepła musi być dobrana do odpowiedniej powierzchni. Nie można polegać wyłącznie na pojemności zasobnika.

Modernizowane systemy grzewcze często pozwalają na wykorzystanie istniejącego zbiornika, który jest zasilany przez wysokotemperaturowy system grzewczy. Tego typu kocioł wymaga wężownicy, która jest o połowę mniejsza niż w przypadku pompy ciepła.

Pompa ciepła

Zły dobór materiałów instalacyjnych

W instalacjach grzewczych stosujemy rury miedziane, rury stalowe i wiele innych rodzajów rur. Nie wszystkie kombinacje rur są dobre dla zdrowia całej instalacji. Połączenie niektórych materiałów może prowadzić do elektroerozji w określonych miejscach. Na przykład rury miedziane łączone z rurami stalowymi, które nie mają przekładki, mogą spowodować elektroerozję.

Nieprawidłowy dobór średnic rur do systemu dystrybucji ciepła może również prowadzić do niedogrzania instalacji. Wynika to ze zmniejszenia nominalnego przepływu po stronie skraplacza. Sprężarka, która ma zbyt mały przepływ, spowoduje wyższe koszty eksploatacji ze względu na obciążenie elektryczne.

Izolacja rur cieplnych ma kluczowe znaczenie, zarówno po stronie wejścia do pompy ciepła, aby zapobiec kondensacji, a nawet oblodzeniu, jak i po stronie systemu źródła ciepła (ogrzewanie podłogowe lub niskotemperaturowe grzejniki ścienne, klimakonwektory), aby uniknąć strat ciepła na przesyle.

Nieprawidłowa lokalizacja jednostki zewnętrznej

Ważne jest, aby zainstalować jednostkę pompy ciepła powietrze-woda z wentylatorem i parownikiem wewnątrz małej obudowy zewnętrznej. Jest to częsty błąd popełniany przez wykonawców, którzy montują jednostki zewnętrzne bezpośrednio na elewacji budynku.

Ważne jest, aby jednostka zewnętrzna miała wystarczająco dużo miejsca do oddychania. Jeśli sekcja wydmuchowa znajduje się w ścianie sąsiadującej, spowoduje to szybkie tłumienie.

Pompa ciepła powinna być zamontowana na betonowym cokole, aby chronić ją przed opadami śniegu. Jeśli urządzenie jest narażone na działanie deszczu lub śniegu, należy je przykryć. Montaż pompy ciepła na elewacji budynku może spowodować przenoszenie hałasu i drgań do sąsiednich pomieszczeń.

Nieprawidłowa praca pompy ciepła

Prawie wszystkie pompy ciepła dostępne na rynku są standardowo wyposażone w system automatycznej regulacji oraz system autodiagnostyki. Niektórzy producenci oferują moduły, które pozwalają na komunikację pompy ciepła z routerem w celu uzyskania dostępu do sieci. Dzięki temu możemy podejrzeć parametry pracy pompy bezpośrednio z poziomu strony internetowej.

Otrzymujemy również raporty o błędach i usterkach. Ciągłe lekceważenie alarmu i zmuszanie pompy ciepła do pracy może z czasem doprowadzić do jej awarii. Ważny jest regularny przegląd pompy ciepła - serwisant powinien sprawdzić m.in. ciśnienie, gęstość, rezerwę alkaliczną.

Jest to konieczne, ponieważ płyny robocze mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przemian chemicznych. Utrata czynnika chłodniczego musi być bezwzględnie natychmiast wymieniona. Wprawdzie nie spowoduje to zniszczenia pompy ciepła, ale niezastosowanie się do powyższych wymagań spowoduje obniżenie komfortu cieplnego i wzrost kosztów eksploatacji. Gwarancja, którą otrzymali Państwo na pompę ciepła zostanie unieważniona.

Komentarze (0)