10 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak przygotować się do budowy domu?

Wiele osób marzy o tym, aby uzbierać środki finansowe i zdecydować się na budowę domu. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze poważne problemy pojawiają się na długo przed wyborem materiałów budowlanych. Niejednokrotnie prawdziwym wyzwaniem jest dopełnieniem formalności, należy więc możliwie jak najlepiej przygotować się do procedury, w której przyjdzie nam uczestniczyć.

Jak zatem proces ten wygląda krok po kroku?

Każdy inwestor, który zastanawia się nad budową domu, musi pokonać kilka etapów. Na pierwszy plan wysuwa się zakup działki, niezbędne są jednak również pozwolenia i uzgodnienia, a także prace, których celem jest przygotowanie terenu pod budowę.

Jak zatem przygotować się do nowych wyzwań?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest zakup działki, jeśli jej bowiem zabraknie, nie będziemy mieli większych szans na realizację naszych marzeń. Wybór gruntu powinien być przemyślany również dlatego, że nie każda nieruchomość jest przeznaczona do tego, aby wybudować na niej dom. Kluczowe znaczenie ma dla nas ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 1997 roku oraz dwa dokumenty, z którymi powinniśmy być zaznajomieni. Pierwszym z nich jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie mniej istotna wydaje się jednak decyzja o warunkach zabudowy.

Gdy zastanawiamy się nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jego charakterystyką, w pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, że uchwala go Rada Gminy, a podstawowym celem takiego dokumentu jest określenie, jaka zabudowa jest przewidziana na danym terenie. Dokument też informuje o szczegółowych warunkach zabudowy wynikających choćby z tego, że środowisko na danym terenie musi być chronione w szczególny sposób.

Realizacja budowy domu

Jeśli interesujący nas teren nie został przewidziany w takim dokumencie, powinniśmy postarać się o inny – decyzję o warunkach zabudowy, która będzie miała dla nas kluczowe znaczenie. Może nam ją wydać prezydent miasta, wójt lub burmistrz i niekiedy okazuje się, że działka nie odpowiada założeniom wynikającym z przepisów prawa, a tym samym nic nie będzie można na niej budować. Co ważne, wspomniany wniosek może być wydany każdej osobie zainteresowanej nim, nie wymaga się więc od nas zakupu działki.

Decyzja o warunkach zabudowy nie ma, co do zasady, terminy ważności. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy przyjęty zostanie plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący teren, dla którego decyzja taka została wydana. Choć wiele osób zdaje się o tym zapominać, mamy do czynienia z etapem, na którym warto zainteresować się inwestycjami planowanymi w najbliższym otoczeniu naszej działki. Niestety, często okazuje się wówczas, że nasza wymarzona oaza spokoju i ciszy stanie się za jakiś czas miejscem, w którym będzie prowadzona obwodnica miasta.

Położenie działki

Jeśli nasza działka znajduje się w pobliżu granicy z inną gminą, powinniśmy zainteresować się również planami, które ma gmina sąsiednia i zorientować się, czy nie zmieniają naszego sposobu postrzegania działki. Nigdy nie jest też za wcześnie na upewnienie się, jak przedstawia się sytuacja wówczas, gdy interesuje nas dostępność mediów, nie zawsze można bowiem podłączyć kanalizację, wodę oraz gaz i nie zawsze odbywa się to z łatwością, jakiej oczekujemy. Kolejny krok to decyzja o tym, jak ma właściwie wyglądać nasz przyszły dom. Wybór projektu jest zadaniem znacznie przyjemniejszym niż załatwianie formalności związanych z zakupem działki, należy jednak mieć świadomość tego, że i on powinien być dokonany w sposób przemyślany.

Komentarze (0)