11 maja 2023 Udostępnij

Czy piec indukcyjny się opłaca? Wady i zalety pieca indukcyjnego

Piece indukcyjne znane są również jako piece elektryczne. Jej popularność szybko rośnie, głównie za sprawą proekologicznej świadomości, która odbiła się echem w wielu branżach. Piece indukcyjne to najbardziej ekologiczna opcja dla tych, którzy chcą chronić środowisko.

Ważne jest, aby odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań, zanim zdecydujesz, czy zainstalować nowy piec w swoim domu. Po pierwsze, czy piec indukcyjny jest opłacalny? Jak może wpłynąć na nasze rachunki i budżet? Po drugie - czy możemy sami zrobić indukcję i jak to działa? Po trzecie - jakie są zalety i recenzje tego rozwiązania?

Piec indukcyjny - jak działa?

Zjawisko indukcji elektromagnetycznej powoduje powstanie fali prądów wirowych, które ogrzewają piec indukcją. Piece indukcyjne dzielą się na dwa rodzaje: bezrdzeniowe i rdzeniowe. Piece indukcyjne bezrdzeniowe zasilane są prądem zmiennym o niskiej częstotliwości i są najczęściej stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Kotły indukcyjne mają wiele zalet

  • Są bardzo wydajne i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, m.in. do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków komercyjnych, bloków mieszkalnych, hal produkcyjnych, basenów, zbiorników wodnych.
  • Energia elektryczna jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań.
  • Inne rozwiązania produkują więcej gazów spalinowych.
  • Kotły indukcyjne można łatwo zainstalować i podłączyć do centralnego ogrzewania.
  • Podczas pracy nie emitują żadnego hałasu.
  • Do ich uruchomienia potrzebna jest jedynie energia elektryczna. To rozwiązanie nie potrzebuje komina ani wentylacji.
  • Nie ma możliwości wydostania się tlenku węgla, który jest szkodliwy i niebezpieczny dla domu.

Dowiedz się więcej na https://ekologicznedomki.pl/ekologiczny-dom/zcvj/piec-indukcyjny-czy-folia-grzewcza-porownanie.html

Piec indukcyjny

Zużycie energii elektrycznej pieca indukcyjnego

Czy system ogrzewania indukcyjnego jest w 100% opłacalny jako ekologiczne urządzenie grzewcze?

Należy pamiętać, że instalacja pieca to spory wydatek. Dlatego najlepiej jest zaplanować jego zakup na początku budowy, kiedy powstają kosztorysy. Wydatki możemy zbilansować, unikając np. budowy kominów dymowych.

Aby odpowiedzieć na pytanie, musimy oszacować i przybliżyć roczny koszt ogrzewania. Grzejnik indukcyjny ma sprawność 99%. Możemy oszacować, że średnia cena za kilowatogodzinę wyniesie 66 gr, jeśli uwzględnimy podwyżki ze stycznia 2022 roku. Koszt ogrzewania domu o powierzchni 200 m będzie wyższy niż domku, który ma 100 m. Ważna jest również izolacja termiczna.

Możemy przyjąć, na podstawie tych wszystkich parametrów i uśrednionych kosztów, że średni koszt ogrzania domu o powierzchni 200m2 wynosi około 9000zł. (Zakłada to, że instalacja nie była sprzężona z fotowoltaiką lub że budynek miał skuteczną izolację termiczną). Koszt ogrzewania modelowego wyniesie około 6000PLN. Pamiętajmy, że wyższa cena wiąże się z wieloma korzyściami, m.in. zwiększonym bezpieczeństwem i działaniami proekologicznymi, co przełoży się na większą ochronę naszej planety.

Piec fotowoltaiczny to opłacalna opcja, zwłaszcza w połączeniu z dobrą izolacją termiczną. Centralne ogrzewanie indukcyjne w połączeniu z oszczędnymi rozwiązaniami może przynieść imponujące i obiecujące rezultaty. Koszt inwestycji jest wysoki, ale zwrot z inwestycji jest szybki.

Piec indukcyjny - jak zrobić?

Prace elektryczne czy budowlane wymagają wiedzy, doświadczenia i przygotowania. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu i wiedzy, najlepiej unikaj wykonywania prac na własną rękę. Może się okazać, że będzie to trudniejsze i droższe niż myślałeś. Bezpieczniej jest współpracować z profesjonalistami, którzy nie tylko pomogą Ci wybrać odpowiedni model, ale także odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą w montażu. W przypadku instalacji i stawiania pieca, zalecamy wybór firmy z udokumentowanym doświadczeniem, która może zagwarantować najwyższą jakość.

Komentarze (0)