
Co należy wiedzieć przed montażem szamba?
Nie wszystkie gospodarstwa domowe na terenie naszego kraju mają możliwość podłączenia do komunalnej sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku jedyną alternatywą pozostaje instalacja szamba. Przy odpowiedniej dbałości takie rozwiązanie może być nie tylko funkcjonalne, ale też wygodne w użytkowaniu.
Proste procedury
Zbiorniki na nieczystości, czyli popularne szamba to doskonały sposób na poradzenie sobie z problemem ścieków. Sprawdzą się nie tylko na przydomowych posesjach, ale też na działkach rekreacyjnych i w domkach wypoczynkowych. Zgodnie z prawem korzystanie z takiej formy odprowadzania zanieczyszczeń dozwolone jest jedynie w przypadku braku możliwości podłączenie do już istniejącej sieci kanalizacyjnej. To nie jedyny warunek, który musi zostać spełniony. Zbiornik, jak i cała instalacja muszą być całkowicie szczelne, a to oznacza, że nieczystości w żaden sposób nie mogą przenikać do gruntu. Jednocześnie sama instalacja musi być szczelna, nie pozwalając na przedostawanie się do niej na przykład wód gruntowych.
Montaż szamba, którego pojemność nie przekracza 10 metrów sześciennych, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w odpowiednim urzędzie - najczęściej będzie to starostwo lub urząd gminy. Tam też otrzymamy wszelkie informacje i odpowiedzi na ewentualne pytania. Jeżeli chcemy skorzystać ze zbiornika o większej pojemności, to czeka nas nieco więcej zabiegów i w tym wypadku niezbędne będzie uzyskanie wspomnianego wcześniej pozwolenia na budowę. Umiejscowienie zbiornika na działce nie może być przypadkowe. Podlega ono szeregowi regulacji. Konieczne będzie zachowanie minimalnych odległości od istotnych elementów zabudowy. Najważniejsze z nich to zachowanie odległości 5 metrów od okien i drzwi obiektów mieszkalnych oraz 2 metrów od granicy działki.
Warto zadbać o jakość
Po wybraniu miejsca na szambo możemy przystąpić do wykonania wykopu. Możemy to zrobić samodzielnie, jak i zlecić prace wyspecjalizowanej firmie. Wymiary wykopu są ściśle powiązane z rozmiarem i kształtem zbiornika. Musi także pozostać odpowiedni zapas miejsca, niezbędny podczas prac montażowych. W zależności od rodzaju gleby i występowania wód gruntowych konieczne może się okazać dodatkowe zabezpieczenie dna i ścian wykopu. Trzeba też zadbać o zapewnienie ciągów komunikacyjnych, które pozwolą na sprawne dostarczenie zbiornika do granic wykopu. Dużą dawkę niezbędnej wiedzy oraz prezentację wysokiej jakości produktów znajdziemy na stronie betonowe-szambo.pl. Tam też otrzymamy specjalistyczne porady, które znacznie ułatwią zarówno wybór zbiornika, jak i cały proces montażu.
Właściwa instalacja powinna zostać przeprowadzona przez ekipę posiadającą doświadczenie i mogącą zapewnić wysoką jakość wykonanych prac. Sam zbiornik, jak i zdecydowana większość instalacji połączeniowych znajdzie się pod ziemią. Konieczne jest więc wykonanie prac montażowych z właściwa dbałością o detale. Niezbędny będzie również test szczelności. To ostatni moment na dokonanie poprawek. Późniejsze naprawy mogą być nie tylko uciążliwe, ale także kosztowne.
Materiał zewnętrzny
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy zauważyłeś, jak współczesne budynki coraz częściej przyciągają naszą uwagę swoją innowacyjnością? Choć nowoczesne wieżowce i ekologiczne domy wydają się emanować nowoczesnością, ich najnowsze formy to często efekt inspiracji przeszłością. Okazuje się, że...
Must-have akcesoria budowlane na 2024 rok
VRok 2024 zapowiada się niezwykle obiecująco pod względem nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań w świecie budownictwa. Polacy, którzy na co dzień zajmują się budową domów czy remontami, zyskują coraz większy dostęp do zaawansowanych akcesoriów. Te...
VWybór odpowiedniej pompy wodnej może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak właściwie dobrana pompa to klucz do efektywnego i bezproblemowego działania instalacji wodnej. W artykule wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę, jakie są...
Zostaw komentarz