2 maja 2017 Udostępnij

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Wydaje się, że moda na energooszczędność przeniknęła już całą Europę. Wynika to po części z norm jakie są stawiane budownictwu a po części z faktu, że rośnie świadomość inwestorów. Budowa domu energooszczędnego albo też domu pasywnego w dłuższej perspektywie będzie dawać nam wymierne korzyści, ponieważ skutecznie zmniejszy się koszty związane z użytkowaniem takiego domu.

Czym jest dom energooszczędny?

Idea takiej formy budownictwa pojawiła się ponad 40 lat temu. Za początek takiego budownictwa uznaje się jednak dopiero rok 1988, gdy Wolfgang Feist wraz ze swoim zespołem zdecydował się opisać specjalne wytyczne dla pasywnych budynków. Pierwszy taki dom pojawił się w Niemczech w roku 1991. W Polsce pierwszy taki budynek, który spełniał wymagania opisane przez Feista pojawił się w 2004 roku.

Warto oczywiście poznać więcej szczegółowych informacji, które mogą się do tych domów odnosić. Od początku tych budynków notuje się coraz większe zainteresowanie energooszczędnością a także pasywnością w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko. Istnieje jednak chaos informacyjny w tym zakresie, który sprawia, że nie każdy inwestor w ogóle wie jak to wygląda, gdy chodzi o warunki dla energooszczędności domu.

Obecni tak naprawdę różnie rozumiemy energooszczędność i jak się okazuje nie zawsze zgodnie z prawą. Nowoczesne domy z drewna czy bali są niekiedy tak nazywane, ale tak naprawdę to wyłącznie reklama. Dom energooszczędny posiada tak naprawdę określoną definicję, w której nie ma dużych ustępstw istnieją dokładne granice. Wykonawcy jednak jak się okazuje szafują definicją energooszczędności. Warto więc wiedzieć jak nie dać się nabrać. Przede wszystkim ważną sprawą będzie to w jakiej technologii dom będzie budowany. Obecnie stosuje się coraz częściej domy pasywne z silikatów, keramzytu czy ceramicznych pustaków. Dużym zainteresowaniem cieszą się domy szkieletowe z prefabrykatów.

Oszczędny dom

Zapotrzebowanie na energię w domach energooszczędnych i pasywnych

Standardowo zapotrzebowanie na energię cieplną to między 120 a 160 kWh na metr kwadratowy w ciągu oku. Dom energooszczędny, jeśli ma takie miano otrzymać powinien mieć zapotrzebowanie najwięcej 70 kWh na m2. Dzięki temu koszty ogrzewania są mniejsze. Jeśli mówimy o energooszczędności warto powiedzieć o współczynniku U, który odnosi się do przenikania ciepła, a więc traktuje na temat termoizolacyjności budynku.

Tutaj przepisy się zmieniają obecnie powinno być to na poziomie 0.25 W na m2. Domy energooszczędne oraz pasywne wymagać będą idealnie dopasowanych materiałów izolacyjnych. Dotyczy to nie tylko ścian i dachu, ale również fundamentów, ponieważ duża ilość chłodu wnika ze strony gruntu.

Wśród tych ważnych elementów będzie także system wentylacyjny jaki będzie dobrze zorganizowany w domu pasywnym.

Ogrzewanie domu energooszczędnego

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu energooszczędnego oczywiście świetnym rozwiązaniem obecnie będą przede wszystkim pompy ciepła, które idealnie sprawdzają się właśnie w domach energooszczędnych. Pompa ciepłą jest takim urządzeniem, które pozwala uzyskiwać ciepło ze źródeł alternatywnych. W ten sposób można ograniczyć koszty, ponieważ dolnym źródłem może być powietrze czy grunt.

Co do domu energooszczędnego należy między innymi pamiętać, że konstrukcja domu pasywnego jest bardzo ważna. Kluczowa jest tutaj prosta zwarta bryła. Budynek musi mieć jak najmniej załamań czy podcieni. Domy pasywne nie powinny mieć balkonów czy zadaszonych tarasów. Tego typu domy powinny mieć przeszklenia od strony południowej. Forma konstrukcji budynku jest bardzo ważna, jeśli chcemy mówić o budynkach energooszczędnych i o tej kwestii musimy pamiętać.

Komentarze (0)