18 maja 2022 Udostępnij

Fornir kamienny - tapeta doskonała

Fornir kamienny - tapeta doskonała

Ostatnimi czasy coraz częściej wykorzystywane są charakterystyczne, kamienne tapety nakładane na ściany. Moda na forniry kamienne z roku na rok przybiera na tempie - i jest to bardzo dobry znak. Materiał ten wygląda bowiem bardzo estetycznie oraz niepowtarzalnie, i z całą pewnością jest on w stanie przyozdobić każdą ścianę. Czym jednak dokładnie jest fornir kamienny? W jaki sposób jest on zbudowany? Do czego może on być zastosowany? Na te oraz inne pytania, odpowiemy w tym artykule.

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny jest lekką oraz elastyczną wykładziną wykonaną z naturalnego kamienia. Stanowi on innowację, głównie ze względu na jego cienkość, która praktycznie nigdy nie przekracza 3mm. Z tego też względu może być on wykorzystywany w wielu różnych miejscach oraz nawierzchniach.

Jakie są zalety forniru z kamienia?

Oprócz wcześniej wspomnianej lekkości oraz elastyczności, fornir kamienny charakteryzuje się także całkowitą wodoodpornością, dzięki czemu może być on wykorzystany zarówno na ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Materiał ten jest bardzo łatwy w aplikacji - można go bezpośrednio przykleić do wybranej powierzchni. Warty wspomnienia jest również fakt, iż żadne dwa arkusze forniru nie będą ze sobą identyczne, gdyż wykonane one są tylko i wyłącznie z naturalnych surowców, które nie dublują się w przyrodzie. Forniry kamienne są produktami wykonywanymi w pełni ekologicznie. O bardziej szczegółowym procesie ich produkcji przeczytasz jednak dalej.

Jak wytwarza się fornir kamienny?

Do produkcji forniru wykorzystywany jest ekologiczny, naturalny kamień. Bardzo cienka warstwa (między 1mm a 3mm) kamienia ściągana jest z płyt tego samego materiału. Oczywiście samo "zerwanie" odpowiedniej warstwy nie zapewniłoby odpowiedniego poziomu wytrzymałości, dlatego też fornir jest dodatkowo pokrywany włóknem szklanym oraz żywicą - dzięki temu kamień jest nie tylko trwały, ale też giętki oraz elastyczny. Jest to jak najbardziej skrótowy opis produkcji forniru kamiennego - cały proces jest znacznie dłuższy oraz wymaga zastosowania nowocześniejszych technologii, jednak nie jest to wiedza, którą koniecznie musisz posiadać, aby przekonać się o wysokiej jakości tego materiału.

Gdzie można wykorzystać fornir kamienny?

Ze względu na wcześniej wymienione przez nas zalety oraz atrybuty forniru kamiennego, wykorzystany może on zostać na praktycznie każdej nawierzchni, niezależnie od panujących warunków. Ten uniwersalny materiał może przyozdabiać zarówno wewnętrzne ściany salonu, jak i elewacje na zewnątrz budynków. Wielu użytkowników stosuje go nawet jako element dekoracji przy kominkach oraz akwariach, i doskonale sprawdza się on w swojej roli - jak widać: jest on odpowiedni nawet przy bardzo wysokich temperaturach oraz dużym poziomie wilgotności.

Fornir kamienny - nie tylko na ściany!

Fornir kamienny najczęściej wykorzystywany jest przy pokrywaniu ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych budynków. Warto jest jednak zdać sobie sprawę, iż może on zostać przymocowany do jakiejkolwiek innej nawierzchni. Wśród innych zastosowań forniru, wymienia się także pokrywanie paneli ściennych oraz mebli - być może brzmi to dla Ciebie w tym momencie abstrakcyjnie, jednak gorąco zachęcamy, abyś sam zapoznał się z dostępnymi w Internecie możliwymi kreacjami z wykorzystaniem forniru.

Jak wygląda montaż forniru kamiennego?

Jak już wcześniej wspominaliśmy: montaż forniru kamiennego jest prosty oraz szybki. Aby przymocować go do jakiejkolwiek nawierzchni, wystarczy wykorzystać odrobinę specjalistycznego kleju oraz szpachelki. Jak już zapewne się domyśliłeś, wystarczy rozprowadzić klej po nawierzchni, przymocować fornir, oraz odczekać trochę czasu aż do wyschnięcia kleju. Tak odpowiednio zamontowany fornir kamienny z całą pewnością zwróci na siebie uwagę wszystkich osób, które tylko będą mogły rzucić na niego okiem.

Montaż forniru kamiennego - na co należy zwrócić uwagę?

Zanim przystąpisz do właściwego procesu przymocowania forniru do powierzchni, musisz koniecznie zwrócić uwagę na kilka fundamentalnych spraw. Przede wszystkim zadbaj o to, aby Twój fornir został odpowiednio odpylony, a użyta w czasie montażu ilość kleju nie była zbyt wielka - może to bowiem sprawić, iż zamontowany materiał będzie prezentował się nieestetycznie. Oprócz samego montażu bardzo ważna jest także wizja aranżacyjna oraz projekt. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością wykorzystanego forniru w jednym miejscu - o ile bardzo dobrze prezentuje się on w przypadku wykorzystania go na jednej lub dwóch ścianach w pomieszczeniu, o tyle w momencie, gdy będzie go zbyt dużo, będzie prezentował się on zwyczajnie gorzej.

Fornir kamienny - czy warto jest w niego zainwestować?

Porównując wysoką liczbę zalet oraz praktycznie niezauważalne wady forniru kamiennego, szybko możesz dojść do wniosku, że stanowi on materiał, w który warto jest zainwestować pieniądze. Będzie on służył przez długi czas, tak więc nie musisz martwić się o to, że będziesz musiał wymieniać go po kilku latach użytkowania. Jesteśmy także przekonani, że nie zostanie on w żaden widoczny sposób uszkodzony, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się estetyką jego wykonania przez resztę życia.

Czy fornir kamienny jest drogi?

Ostatnią rzeczą przemawiającą za wykorzystaniem forniru kamiennego jako elementu dekoracyjnego, jest jego stosunkowo niska cena, która waha się w przedziale od 100 do 200 złotych. Jest to bardzo niewielka opłata jak za materiał o tak dużej wytrzymałości oraz szykownym wyglądzie. Łącząc ze sobą niską cenę forniru, łatwość w montażu oraz długotrwałość, otrzymujemy produkt z najwyższej półki, w który z całą pewnością warto jest zainwestować.

Artykuł partnera

Komentarze (0)