9 lutego 2022 Udostępnij

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Zobacz, na co się zdecydować!

Podejmując decyzję dotyczącą zakupu potencjalnego miejsca, w którym mamy zamiar zamieszkać, możemy wybrać jedną z dwóch możliwości - rynek pierwotny lub wtórny. Pierwszy z nich to mieszkania deweloperskie, czyli takie które niedawno zostały, bądź zostaną, oddane do użytku. Oznacza to, że będziesz pierwszym lokatorem, który będzie miał okazję się tam zadomowić. Druga możliwość obejmuje lokale, które posiadają już właścicieli. Osoby chcące zakupić mieszkanie stoją więc przed niemałym wyzwaniem, ponieważ każda z form ma swoje plusy, jak i minusy. Zestawiając swoje wymagania z proponowaną ofertą, należy zweryfikować czy spełnia ona nasze oczekiwania. Co więcej, oprócz tego musimy podjąć również szereg innych ważnych decyzji. Powinniśmy jak najlepiej zorientować się w każdej możliwej kwestii, tak by dokonać w stu procentach trafnego wyboru.

Rynek pierwotny

Pierwszą z korzyści jaką możemy wyróżnić w przypadku rynku pierwotnego, to zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Aktualnie budowane mieszkania wykorzystują szereg udogodnień, które między innymi wpływają na zminimalizowanie strat ciepła. W konsekwencji umożliwiają zaoszczędzić pieniądze. Drugą zaletą są walory estetyczne. Osiedla zazwyczaj są wykańczane z zachowaniem wysokiego standardu. Mieszkania deweloperskie posiadają przynajmniej jedno miejsce parkingowe, a ponadto cały teren jest nieustannie monitorowany. Kolejnym, z głównych plusów, jest pełna dowolność w aranżacji wnętrz. Dostajemy puste mieszkanie, w którym możemy zrobić praktycznie wszystko. A jakie są wady kupna mieszkania z rynku pierwotnego? To, co zostało wymienione jako ostatnia zaleta, może dla niektórych stanowić spory minus. Dzieje się tak dlatego, że związane jest to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Rynek wtórny

Najbardziej atrakcyjne lokalizacje w miastach są na ogół zagospodarowane, z tego powodu rzadko zdarza się, że znajdujemy tam mieszkania deweloperskie. I to właśnie to jest jedna z głównych przyczyn, dla których osoby chcące kupić mieszkanie decydują się na rynek wtórny. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnia jest ograniczona i nie ma możliwości postawienia tam nowego budynku. Kolejną korzyścią, tuż za świetną lokalizacją, jest możliwość trafienia na naprawdę wyjątkowe perełki. Lokale są na ogół wykończone w jakimś konkretnym stylu i może okazać się, że będzie to dla nas strzałem w dziesiątkę. Jeżeli chodzi o wady, to z pewnością możemy zaliczyć do nich ogólne starzenie się budynku. Instalacje, elewacja czy klatka schodowa mogą pozostawiać wiele do życzenia. Oprócz tego, samo wnętrze mieszkania może nas nie do końca zachwycić. W takiej sytuacji musimy nastawić się na dodatkowe koszty związane z remontem.

Formalności przy zakupie mieszkania

W zależności od tego, czy interesują nas mieszkania deweloperskie czy lokale z rynku wtórnego, możemy mieć do czynienia z odmiennymi formalnościami, które zobowiązani jesteśmy dopełnić. W przypadku pierwszej opcji czeka nas podpisanie umowy deweloperskiej, w której zapisane są wszelkie informacje na temat praw czy samego czasu oczekiwania. Może okazać się tak, że budynek jeszcze nie stanął, natomiast firma musi poinformować nas o tym, na kiedy planowane jest zakończenie budowy inwestycji. W przypadku drugiej możliwości zakupu nieruchomości, kupujący wraz ze sprzedającym podpisują umowę. Natomiast wymaga to ówczesnego sprawdzenia księgi wieczystej. Dzięki temu zweryfikujemy, czy mieszkanie nie jest na przykład zadłużone.

Komentarze (0)