
Jaką zaprawę wybrać? Jak korzystać z betonu komórkowego?
Trzeba pamiętać, że beton komórkowy jako materiał na ściany domu, to nie jedyny potrzebny element. Istotną kwestią jest także zaprawa murarska – można się zdecydować na tradycyjną albo cienkowarstwową.
Ekologiczna zaprawa murarska
Beton komórkowy jest materiałem przyjaznym dla środowiska. Podczas jego wytwarzania używa się tylko naturalnych składników, żadne niebezpieczne elementy nie wytwarzają się także do atmosfery. Ponadto przy jej użyciu nie trzeba wykorzystywać dużo wody (w odróżnieniu od zaprawy tradycyjnej). Spoina jest cienka, dlatego jeden worek posłuży przez dłuższy czas. Wystarczy mieszadło, aby przygotować zaprawę – nie potrzeba betoniarki.
Ciepło w domu
Żeby w domu mogło być przyjemnie ciepło, potrzeba wybrać odpowiednie materiały do budowy. Można zdecydować się na ciepłe bloczki, ale to nie wszystko. Do utrzymywania odpowiedniej ciepłoty przyczynia się także zaprawa murarska.
To zaprawy przewodzą ciepło i robią to nawet cztery razy łatwiej niż bloczek betonu komórkowego. Im na ścianie będzie mniej zaprawy, tym lepsza będzie izolacja. Straty przy izolacji termicznej przy zastosowaniu 1 mm spoiny cienkowarstwowej na ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego 36,5 cm to 4%. Natomiast gdy bloczki są połączone zwykłą zaprawą murarską, to straty dochodzą do nawet 25%.
Wytrzymałość ściany
Ciekawą informacją jest fakt, że ściana, która wykorzystuje cienką zaprawę, cechuje się większą nośnością niż taka sama ściana, ale z wykorzystaniem zaprawy tradycyjnej. Trzeba wiedzieć, że zaprawa jest najsłabszym elementem ściany. Im będzie cieńsza, tym będzie mocniej trzymać. Te informacje są potwierdzone w dokumentacji na ten temat i można się z nimi zapoznać w europejskiej normie PN-EN 1996-3 Eurokod 6 Część 3.
W jaki sposób używać cienkiej zaprawy?
Jeśli chodzi o pierwszą warstwę bloczków, to musi być ona wmurowana przy wykorzystaniu zwykłej zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej. Dzięki temu przygotuje się wypoziomowaną i prostą powierzchnię, aby następnie móc nakładać kolejne warstwy. To bardzo ważny etap prac – jeśli w tym momencie popełni się błędy, to poprawienie cienkiej warstwy zaprawy będzie potem bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Pierwsza warstwa jest najważniejsza. Jeśli będzie ona wykonana dobrze, to następne będzie łatwiej kłaść i odbędzie się to stosunkowo szybko. Dzieje się tak dlatego, że bloczki z betonu komórkowego są wykonane bardzo dokładnie.
Jeśli chodzi o następne warstwy, to do ich wyrównywania trzeba użyć pacy wyrównawczej. Potem czyści się je szczotką. Po wykonaniu tego można zabrać się za zaprawę cienkowarstwową. Służy do tego specjalna kielnia zębata, idealnie przystosowana do szerokości muru. Używając tego narzędzia, można zaprawę układać równo, w odpowiedniej ilości i w określonej grubości (1-3 mm). Dlatego też praca może być szybciej skończona. Ważną informacją jest fakt, że zaprawy nie powinno się układać na szerokości powyżej 3 m, bo wtedy można nie zdążyć ułożyć wszystkich bloczków na czas – zaprawa zdąży zaschnąć.
Bloczki wykonane z betonu komórkowego często są udoskonalone systemem pióro-wpust, przez co można ominąć wytwarzanie spoin pionowych pomiędzy poszczególnymi elementami. Jednak trzeba to zrobić, kiedy gładkie powierzchnie bloczków betonowych mają się ze sobą zetknąć. Tak dzieje się w narożnikach albo w przypadku docinanych bloczków. Jeśli budowanie ścian odbywa się w czasie zimy, można dalej prowadzić prace. Do takich prac są dostosowane specjalne zaprawy, które mogą być używane przy temperaturach do -6 stopni.
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy zauważyłeś, jak współczesne budynki coraz częściej przyciągają naszą uwagę swoją innowacyjnością? Choć nowoczesne wieżowce i ekologiczne domy wydają się emanować nowoczesnością, ich najnowsze formy to często efekt inspiracji przeszłością. Okazuje się, że...
Must-have akcesoria budowlane na 2024 rok
VRok 2024 zapowiada się niezwykle obiecująco pod względem nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań w świecie budownictwa. Polacy, którzy na co dzień zajmują się budową domów czy remontami, zyskują coraz większy dostęp do zaawansowanych akcesoriów. Te...
VWybór odpowiedniej pompy wodnej może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak właściwie dobrana pompa to klucz do efektywnego i bezproblemowego działania instalacji wodnej. W artykule wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę, jakie są...
Zostaw komentarz