22 kwietnia 2017 Udostępnij

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które ułatwią pracę

Termoizolacja ma duże znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor musi oczekiwać dobrego wykonania ocieplenia ściany i poddasza, przez które nie powinno uciekać więcej niż 10-25% ciepła. Warto poświęcić uwagę i czas na wybór dobrych materiałów, które będą się na tym etapie prac sprawdzać.

Jeśli decydujemy się na konkretne rozwiązania technologiczne trzeba pamiętać o przepisach, które pokazują jakie parametry ma spełnić termoizolacja ścian zewnętrznych jak i też dachu. Ruch ciepłe w górę będzie intensywniejszy i dlatego przepisy dotyczące dachu są bardziej restrykcyjne. Od kilku lat obserwujemy zmiany w tych regulacjach.

Prawo dąży do tego, by straty ciepła ograniczać przez przegrody. W efekcie wybór materiałów o dobrych parametrach jest koniecznością. Jeden z wyrobów, obecnie stosowanych do ocieplania poddaszy to wieszak. Standardowa długość to 200 i 270 mm. W ten sposób uzyskać można udane ocieplenie. Pojawienie się wieszaka o długości 350 mm zwiększa szansę na wykonanie jeszcze grubszej izolacji.

Jaki materiał do ocieplenia poddasza?

Najchętniej wykorzystywanym materiałem jest wełna mineralna. Na rynku dostępne są wełny o różnych właściwościach i grubościach. Często inwestorzy chcą obecnie zwiększać grubość, dzięki czemu mogą zatrzymać więcej ciepła i zmniejszą wydatki za ogrzewanie. Wełna mineralna układana jest między i pod krokwiami.

Ocieplenie między krokwiami

Grubość wełny między krokwiami będzie zależeć od konstrukcji dachu i wysokości krokwi. W czasie montażu termoizolacji trzeba pamiętać o różnicach jakie wynikają z tego jakie materiały stosuje się do wstępnego krycia. Dzięki dobrze wykonanym pracom można zapewnić sobie również dobrą wentylację i odprowadzi się nadmiar wilgoci. W przypadku krycia wstępnego z membrany zostawienie szczeliny przepuszczającej nie jest konieczne.

Termoizolacja dachu

Ocieplenie pod krokwiami

Pozostała część izolacji termicznej umieszczana jest pod krokwiami i będzie wypełniać przestrzeń między rusztem z profili CD 60 i spodem krokwi. Jeśli do rusztu używało się wieszaków standardowych to grubość jest na poziomie 10-15 cm.

Wieszak do poddaszy 350 mm

Wieszak do poddaszy zwany wieszakiem grzybkowym stosuje się do montażu rusztu na poddaszu. Nowy dłuższy wymiar daje możliwość montowania grubszej wełny.

Zaczep do wełny, który jest dodatkową zaletą nowego wieszaka to opcja, która ułatwia wykonawcy pracę w czasie realizacji termoizolacji. Zaczep służy do trzymania wełny, która układana będzie pod krokwiami. Do tej pory trzeba było realizować sznurowanie. Wieszak projektowany był tak, by możliwe stało się jego wpięcie w profil CD. Monterzy, którzy produkt testowali potwierdzili, że można dzięki niemu łatwiej wykonywać montaż izolacji.

Inwestor, jeśli chce mieć pewność, że wykonane prace były poprawne powinien docenić dobry wieszak ze stabilną konstrukcją, który będzie w stanie ograniczyć pęknięcia.

Dom energooszczędny

Zmiany w przepisach jakie już się pojawiły mają być dalej kontynuowane, dąży się do ukierunkowania producentów materiałów budowlanych w taki sposób, by byli w stanie szukać rozwiązań odpowiadających standardom domów energooszczędnych. Wykonawcy, jeśli chcą spełnić nowe wymogi i muszą sięgać po wyroby, dzięki którym inwestor będzie mógł ograniczać straty ciepła i tym samym można również zmniejszyć koszty utrzymania domu. Jeśli wykonawca decyduje się na ocieplenie z wełny mineralnej o znacznej grubości wtedy można sięgnąć po ten najdłuższy na rynku wieszak, który pozwoli na wykonanie bardzo grubej termoizolacji w budynku.