30 maja 2023 Udostępnij

Windy przemysłowe – zastosowanie i korzyści z ich użytkowania

​Windy przemysłowe należą do kategorii urządzeń, które wchodzą w skład współczesnych systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je na potrzeby zautomatyzowania procesu przenoszenia różnego rodzaju ładunków, jak i usprawnienia produkcji oraz ogólnie pojmowanej logistyki magazynowej. Zakres zastosowania wind przemysłowych jest na tyle szeroki, że właściwie każdy zakład produkcyjny może odnieść wymierne korzyści z inwestycji w takie urządzenia. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Czym są windy przemysłowe?

Windy przemysłowe to urządzenia dźwigowe, które służą do transportowania towarów w kierunku góra-dół. Zgodnie z nazwą wykorzystuje się je w przemyśle, między innymi w branży automotive czy meblowej.

Specyfiką takich wind jest to, że mogą podnosić bardzo ciężkie ładunki, zatrzymywać się na wybranych poziomach i tym samym znacząco ułatwić zarządzanie logistyką magazynową czy procesami produkcyjnymi. Windy doskonale uzupełniają inne rozwiązania transportowe, jak wózki widłowe czy ręczne lifty.

Dodajmy, że kategoria wind przemysłowych obejmuje urządzenia różniące się pod względem konstrukcji, udźwigu, zastosowanych zabezpieczeń oraz parametrów roboczych. Za przykład mogą posłużyć windy przemysłowe dwusłupowe i czterosłupowe, o których więcej przeczytasz w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/windy-przemyslowe-dwuslupowe-i-czteroslupowe-producent-dlaczego-warto-postawic-na-promus-katowice/.

Zastosowanie wind przemysłowych

Windy przemysłowe wykorzystuje się głównie do automatyzacji procesów produkcyjnych i magazynowych. Warto natomiast zaznaczyć, że zakres zastosowania tych urządzeń jest bardzo szeroki. Można ich używać m.in. do:

 • Obsługiwania regałów magazynowych, w tym regałów wysokiego składowania;
 • Obsługiwania linii produkcyjnych;
 • Automatyzacji transportu wewnętrznego – na przykład przenoszenia ładunków na wyższe kondygnacje przenośników rolkowych, taśmowych etc.;
 • Buforowania produktów w oczekiwaniu na skompletowanie całego zamówienia;
 • Zbudowania przejść dla pracowników oraz przejazdów dla wózków widłowych nad liniami transportowymi;

Jak widać zakres zastosowania wind przemysłowych jest na tyle szeroki, że właściwie każde przedsiębiorstwo będzie w stanie wykorzystać zalety tych urządzeń i nawet oprzeć o nie swoją linię transportu wewnętrznego.

Najważniejsze zalety wind przemysłowych

Windy przemysłowe cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców śledzi trendy obowiązujące w krajach Zachodniej Europy, stara się być na bieżąco z nowinkami technicznymi, co w naturalny sposób napędza zainteresowanie również tymi urządzeniami.

Windy przemysłowe mają kilka szczególnie istotnych zalet, spośród których warto wyróżnić:

 • Kompaktową budowę;
 • Szeroki zakres zastosowania;
 • Możliwość wykorzystania wind zarówno w procesach magazynowych, logistycznych, jak i produkcyjnych;
 • Brak konieczności stałego nadzorowania pracy windy przez operatora;
 • Szeroki zakres konfiguracji windy pod kątem potrzeb konkretnego zakładu;
 • Kompatybilność z innymi popularnymi elementami systemów transportu wewnętrznego;

Gdzie zamówisz windę przemysłową?

Winda przemysłowa musi być ściśle dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa, tak pod kątem specyfiki architektonicznej zakładu, jak i rodzaju przenoszonych ładunków. Stąd zalecamy, aby w pierwszej kolejności rozejrzeć się za partnerem, który zapewni kompleksową obsługę na etapie zarówno projektowania, jak i wykonawstwa oraz montażu i uruchomienia windy przemysłowej.

Z takiego wsparcia mogą skorzystać klienci spółki PROMUS Katowice, cieszącej się bardzo dobrą opinią nie tylko na polskim, ale też europejskim rynku. Spółka ma ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu, tworzeniu i integrowaniu zaawansowanych systemów transportowych na potrzeby przedsiębiorstw z wielu branż, w tym automotive, meblowej i przemysłowej.

Artykuł partnera

Komentarze (0)