9 maja 2017 Udostępnij

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystywane do wykończenia domu powinno się zabezpieczać przed biologiczną korozją. Odpowiednim rozwiązaniem będą tutaj impregnaty, które mają biocydy. Dodatkowo mogą być elementem, który będzie służył jako dekoracja drewna. Środki do impregnacji drewna mają za zadanie przedłużyć jego życie, pełnią funkcję gruntu biochronnego.

Powinny one mieć substancje, które będą zabezpieczać przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną, owadami i ogniem. Najlepiej będzie, gdy działanie impregnatu będzie szerokie, ale na rynku są takie preparaty, które chronią tylko przed grzybami albo sinizną. Impregnaty barwiące dekorują drewno, ale powierzchnie tak zabezpieczone można dalej również zabezpieczyć przez nałożenie olejów, lazury, lakierów czy farby.

Impregnacja drewna - zmiana koloru

Kolorowe impregnaty zabezpieczają skutecznie drewno, które jest wystawione na promienie UV, które powoduje szarzenie i dalej niszczy również strukturę takiego drewna. Zanim zamówi się dużą ilość preparatu warto kupić mniejsze opakowanie i zastosować taki impregnaty na deskach, by sprawdzać jak ostatecznie będzie wyglądać jego barwa. Wymalowania przedstawiane w sklepach są bowiem na deszczułkach sosnowych a nie koniecznie my w taki sposób będziemy dany środek stosować. Inaczej barwnik będzie wyglądał na różnych rodzajach drewna.

Zabezpieczenie drewna

Na wodzie lub benzynie

Środki do impregnacji drewna tworzy się używając wody albo rozpuszczalnika jako nośnika substancji ochronnej. Coraz więcej preparatów o dobrych właściwościach można stosować i wewnątrz i na zewnątrz. Rozpuszczalnikowe wydzielają pewien zapach w czasie odparowania, więc są szczególnie polecane na zewnątrz. Do drewna wilgotnego lepsze są wodne impregnaty. Te rozpuszczalnikowe działają świetnie na materiały wysuszone.

Wydajność i trwałość

To niezwykle istotne wskaźniki skuteczności oraz opłacalności danego preparatu i jego zakupu. Należy sprawdzić ile metrów kwadratowych powierzchni uda się pokryć jednym litrem czy opakowaniem. Warto się wczytać w techniczną kartę danego produktu, ponieważ musimy wiedzieć, że inaczej będzie wyglądać zużycie na szorstkim surowym drewnie inaczej na takim, które będzie dobrze wyszlifowane. W każde drewno wsiąknie również dużo środka rzadkiego z płynną konsystencją, który należy nakładać kilkoma warstwami.

Zupełnie inne będzie zużycie impregnatów gęstych. W jasny sposób o trwałości decyduje również długość gwarancji ochronnego działania produktu. Jednak musisz się zapoznać z dalszymi wymogami producenta, między innymi trzeba wiedzieć taką kwestię jak to w jakich warunkach będzie można dany produkt stosować.

Musimy wiedzieć do jakiego drewna dany produkt jest przygotowany, powinno się także sprawdzić w jakich warunkach się stosuje i czy może być na powierzchnie poziome i pionowe czy jest tutaj jakieś ograniczenie. Impregnat do desek tarasowych narażonych szczególnie na to, że będzie zalegać na nich woda powinien mieć odpowiednią hydrofobowość, a więc musi być odporny na wilgoć oraz wodę. Na elewacjach sprawdzi się preparat odporny na wymywanie pod wpływem deszczu.

Komentarze (0)