20 marca 2017 Udostępnij

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo keramzytowe jako izolacja termiczna

Podłoga układa bezpośrednio na gruncie przede wszystkim musi być odpowiednio ciepła, dlatego dobry izolator będzie bardzo ważny. Jedna z możliwości to zastosowanie kruszywa keramzytowego, które bez wątpienia ma wiele zalet i może nam zastępować nawet trzy warstwy podłogi tradycyjnej. Warto więc powiedzieć jak taką podłogę przygotować.

Czym jest keramzyt?

Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne, które jest alternatywą dla innych materiałów izolacyjnych. Kruszywo keramzytowe to kulki gliny ilastej, które są formowane w ramach wypalania w piecu w temperaturze od 400 do nawet 1150 stopni Celsjusza w wyniki tego tworzy się twarda ceramiczna warstwa. Kruszywo o uziarnieniu jakie obecnie stosuje się najczęściej może być również pokryte specjalnym impregnatem, ponieważ w ten sposób ograniczy się podciąganie wody z gruntu.

Jak wykonać podłogę ocieploną kruszywem?

Jeśli chcemy prawidłowo wykonać podłogę z wykorzystywaniem keramzytu na początek będzie trzeba usuwać istniejący humus i jeśli będzie taka potrzeba należy ją uzupełnić piaskiem z odpowiednim projektem wysokości. Trzeba pamiętać, że o zagęszczeniu podłoża w szczególności obszarów wcześniejszych wykopów najlepiej będzie używać do tego specjalnej płytowej zagęszczarki. Ze względu na ciepło przenikające przez ściany zewnętrzne będzie się zalecać obniżenie poziomu podłoża o kilka centymetrów na odległość 1 metra wzdłuż ścian, by w ten sposób poprawić izolację z kruszywa i jej grubość. Następnie układa się keramzyt w jednej warstwie kilkadziesiąt centymetrów w zależności od tego jaki występuje współczynniki przenikania ciepła.

Ocieplenie podłogi

Jeśli zastosujemy kruszywo keramzytowe zamiast betonowego podłoża będzie zalecane wykonywanie małych ław fundamentowych na ściany działowe, by uniezależnić osiadanie ścian i posadzki. Po tym jak ułożony będzie keramzyt na całej powierzchni pomieszczenia można będzie wykonywać zagęszczenie. Takie zagęszczenie najlepiej będzie wykonywać ręczą ubijarką, która można tak naprawdę wykonać samodzielnie z materiałów, które będą na placu budowy dostępne. Podstawa z płyty powinna mieć kształt kwadratu minimum pół metra na pół metra. Na większych powierzchniach można także postawić na zagęszczarkę płytową.

Wskazane będzie również nakładanie keramzytu, który jest nieco bardziej zagęszczony. Jest to element, które mamy mieszaninę cementu, piasku, wody o dość gęstej ale nadal płynnej konsystencji. Można będzie nakładać ten element kielnią, czerpakiem murarskim albo wiaderkiem. Poruszanie się po wyschniętym szprycu w obuwiu zwykłym nie będzie już problemem, wcześniej trzeba używać specjalne mini nartki.

Ostatnia warstwa konstrukcyjna podłogi na gruncie to warstwa wyrównująca a więc szlichta cementowa albo też wylewka samopoziomująca. Wylewka jastrychowa, samopoziomująca ze zbrojeniem rozproszonym nie będzie wymagać stosowania dodatkowego zbrojenia. Inne elementy jednak warto będzie dozbroić, ponieważ w ten sposób będzie można skutecznie zwiększyć wytrzymałość. Jeśli podkład ma dobrze się sprawdzić należy do oddylatować od ścian oraz przeciąć w otworach drzwiowych pod projektowanymi skrzydłami drzwiowymi.

Worki keramzytu zamiast luźnego kruszywa

W przypadku realizacji przy której mamy ograniczony dostęp do pomieszczeń albo też będziemy chcieli zaoszczędzić czas kruszywo dostarcza się w foliowych workach, które bezpośrednio wykłada się na zagęszczone podłoże. Worki układa się ciastko, szczeliny między nimi zasypuje się luźnym keramzytem, a potem nacina się worki, by je odpowietrzyć. Powietrze znajdujące się w workach mogłoby osłabić konstrukcję podłogi. Potem układana jest druga warstwa prostopadle do pierwszej wykonując takie same czynności jak za pierwszym razem.

Komentarze (0)