12 października 2019 Udostępnij

Strop drewniany - przebieg prac remontowych

Keramzyt jest lekkim, porowatym kruszywem, które cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim dlatego, że sprawdza się znakomicie zarówno wówczas, gdy zależy nam na izolacji akustycznej, jak i termicznej podczas remontu stropu drewnianego. Jeśli belki takiego stropu są zdrowe, jego odnowienie nie powinno być dla nas poważniejszym wyzwaniem.

Bez trudu dopasujemy go też do wymagań związanych z ochroną przeciwpożarową oraz do wymagań akustycznych.

Jak zatem przygotować się do takiego remontu?

Jeśli nasze mieszkanie nie było zalewane wodą, remont stropu drewnianego jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż jego wymiana. Strop drewniany, który nie jest narażony na długotrwałe działanie ognia i wody zwykle zachowuje się w znakomitym stanie, a do tego jest w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Osoby, które znają się na starych stropach drewnianych mogą zresztą potwierdzić, że mamy w ich przypadku do czynienia z naprawdę znakomitymi konstrukcjami i trudno się temu dziwić, w ich skład wchodzi bowiem żywica, dawniej z trudnością pozyskiwana z drzew. Dziś drewno obrabiane w tartakach jest już jej najczęściej pozbawione.

Analiza nośności

Pierwszym krokiem podczas podejmowania decyzji o remoncie powinna być analiza belek nośnych stropu. Jeśli są one zdrowe, a więc wolne od grzybów i szkodników, można zdecydować się jedynie na wymianę wypełnienia znajdującego się pomiędzy belkami, a następnie wykończyć sufit i ułożyć nową posadzkę. Dawniej, na etapie budowy domów wykorzystywano nieco inne technologie niż dziś. Do drewnianych belek były przybijane listewki i to na nich układano deski, które podtrzymywały wypełnienie znajdujące się między belkami. Taka ciężka mieszanina była wyjątkowo korzystna, pozwala bowiem na izolowanie pięter akustycznie i termicznie.

Strop drewniany

Przydatne okazywało się też wapno stosowane w tego rodzaju konstrukcjach, te bowiem odstraszało gryzonie i szereg innych szkodników. Z czasem ciężar polepy rośnie, każdy metr kwadratowy może więc imponować swoją wagą. Niestety, właśnie w tym momencie belki stropowe zaczynają się uginać, podłoga się niszczy, a z sufitu zaczyna spadać tynk. Im poważniejsze jest ugięcie, tym większe niebezpieczeństwo czyha nie tylko na domowników, ale i na konstrukcję jako całość.

Jednym z rozwiązań wydaje się wypełnienie takiego stropu płytami, które wykonano z wełny mineralnej lub styropianu, zadanie jest jednak trudne, a do tego nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. To właśnie dlatego coraz częściej działaniem alternatywnym jest właśnie sięganie po kruszywo keramzytowe i korzystanie z możliwości, jakie stwarza. Keramzyt charakteryzuje się lekkością, która nie stanowi zagrożenia dla ścian i stropu, z drugiej strony jednak jest wystarczająco ciężki, aby radzić sobie z oczekiwaniami odnoszącymi się do funkcji izolacji akustycznej.

Etapy prac remontowych

Prace remontowe zwykle rozpoczyna się od usunięcia warstwy starego stropu aż do momentu, w której dostaniemy się do stropu ze ślepym pułapem. To właśnie tu układa się papier woskowany lub folię, która odznacza się wysoką przepuszczalnością pary. Potem przychodzi pora na keramzyt izolacyjny oraz warstwę rozdzielającą, najlepiej wykonaną ze szprycu cementowego. Kolejnym etapem jest przygotowanie podkładu (w tym celu stosuje się keramzyt podsypkowy), a potem – ułożenie podłogi pływającej. Teraz można już przystąpić do wykonania właściwej posadzki i tylko od nas zależy to, czy będzie to wykładzina, terakota, czy panele. Od spodu stropu należy zamocować izolację wykonaną z wełny mineralnej, a następnie – zamontować ruszt metalowy. Ostatnim etapem jest przygotowanie sufitu i tu najczęściej zastosowanie znajdują płyty gipsowo-kartonowe.

Komentarze (0)