29 stycznia 2021 Udostępnij

Łańcuchy sworzniowe

​Łańcuchy były używane do wzmacniania pracy od setek lat, a najwcześniejsze znane łańcuchy widziano na szkicach Leonarda da Vinci już w XVII wieku. Ta prosta, wydajna metoda przekazywania mocy pozwala ludziom osiągać lepsze wyniki przy mniejszym zużyciu energii. Krótkie siłowniki są utrzymywane razem przez boczne ogniwa, a łańcuchy rolkowe współpracują z kołami zębatymi, aby napędzać maszyny wszystkich rozmiarów. Łańcuchy te były udoskonalane przez lata w celu zmniejszenia ogólnego tarcia, zwiększenia przenoszenia mocy i zwiększenia trwałości.

Z biegiem lat rozwinęły się różne rozmiary i style łańcuchów, które były wykorzystywane w takich branżach jak gastronomia, druk, transport, rolnictwo i inne. Poszczególne łańcuchy mają wiele wspólnych cech, ale mają różne tolerancje pod względem masy łożyska i czasu eksploatacji.

W łańcuchu z pustymi sworzniami sworzeń ma otwór, który umożliwia instalację różnych elementów mocujących. Zwykle te łańcuchy są używane do przenośników. Zalety instalacji nasadek w wydrążonym sworzniu obejmują:

• Wydrążony kołek znajduje się w środku przegubu i zawsze utrzymuje długość skoku. Niezależnie od tego, czy łańcuch jest prosty, czy owija się wokół zębatki, odległość między środkami osprzętu jest zawsze taka sama. Nawet gdy łańcuchy się wyginają, siatka nie rozszerza się ani nie kurczy.

Za pomocą poprzeczki na dwóch łańcuchach obciążenie z osprzętu jest równomiernie rozłożone na obie strony płyt. Łańcuch może w pełni wykorzystać swoją siłę. Łatwo jest zmieniać, konserwować i regulować nasadki.

Zębatki

W przypadku serii o małej podziałce stosowane są standardowe zębatki. W przypadku serii o podwójnej podziałce stosuje się standardowe zębatki do łańcucha rolkowego o podwójnej podziałce.

Wybór i obsługa

Te łańcuchy są wybierane przy użyciu tych samych metod, co inne łańcuchy przenośnikowe. Należy zachować ostrożność, ponieważ maksymalne dopuszczalne naprężenie łańcuchów z wydrążonymi sworzniami jest mniejsze niż w przypadku standardowych łańcuchów tej samej wielkości.

Pierścienie ustalające są używane na główce sworznia do łączenia ogniw. Gdy ogniwo mocujące ma zostać dodane do ogniwa łączącego HP, sworzeń ogniwa mocującego musi być dłuższy niż te używane w pozostałej części łańcucha.

Sworzeń nie jest nitowany w tym łańcuchu. Mniejsze maksymalne dopuszczalne obciążenie i duża sztywność sworznia utrudniają odłączenie płyt łączących.

Serie o małej podziałce i typy rolek S (standardowe) w serii o podwójnej podziałce to łańcuchy tulei, które nie mają rolek.

Jak łańcuchy zwiększają moc pracy

W przypadku łańcuchów jeden koniec łańcucha jest połączony z kołem zębatym napędzanym przez silnik, w którym następuje konwersja energii. Drugi koniec łączy się z przenoszonym obciążeniem. Gdy łańcuchy toczą się płynnie wokół obracającego się koła łańcuchowego, może z czasem ulegać zużyciu, co objawia się pewnym rozciągnięciem lub utratą integralności. W miarę starzenia się łańcuchów naturalnie trzeba je wymienić.

Patrząc na typy przemysłowych ogniw łańcuchowych, łańcuchy sworzniowe są jednymi z najbardziej powszechnych i szeroko stosowanych. Za każdym razem, gdy musisz wielokrotnie podnosić ciężkie ładunki lub poradzić sobie z sytuacją z przenośnikiem, łańcuchy zapewniają ci tu odpowiednie wsparcie. Takie łańcuchy sprawdzają się między innymi w rolnictwie, przemyśle spożywczym, drzewnym czy chemicznym i górniczym. Dzięki doskonałej wytrzymałości i trwałości, łańcuchy tego typu oferują wyjątkową wytrzymałość, aby zapewnić dodatkową miarę bezpieczeństwa dla wykonania pracy.

Szukasz łańcuchów sworzniowych? Sprawdź ofertę na https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/sworzniowe/