27 stycznia 2021 Udostępnij

Frezarka do pni, czyli jak usuwać karpy po karczowaniu drzew

Kiedy drzewo zostaje ścięte pozostaje po nim karpa. Świetnie nadaje się ona na kwietnik lub nietypowe miejsce do siedzenia, niekiedy jednak konieczne jest pozbycie się jej z ogródka. Istnieją różne sposoby pozwalające na jej usunięcie. Dobrą opcję jest mechaniczne usunięcie karpy, jednakże w przypadku małego ogrodu takie działanie może spowodować uszkodzenie roślin. Pozornie najprostszym rozwiązaniem jest ręczne pozbycie się pniaka, jednak w praktyce jest to zadanie wymagające sporej ilości siły. Alternatywą może być usuwanie karpy środkami chemicznymi lub też spalenie jej. Na którą z tych opcji warto się zdecydować?

Ręczne usuwanie karpy

Aby usunąć karpę ręcznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, mowa między innymi o siekierze, szpadlu oraz motyce. Pomocne mogą okazać się również maczeta oraz łupak do pni. To narzędzie z długą rękojeścią, która jest zakończona szerokim klinem, jego zadaniem jest dokładny podział karp. Chcąc pociąć karpę warto posłużyć się piłą, na przykład ręczną lub spalinową. Trzeba jednak pamiętać, że piła spalinowa nie nadaje się do cięcia korzeni ani innych elementów drzewa znajdujących się w ziemi, może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia urządzenia oraz odpryśnięcia kamieni co może okazać się niebezpieczne.

Wycinanie karpy krok po kroku

Pierwszym krokiem powinno być wykopanie rowu dookoła pnia, pozwoli to na odkrycie najgrubszych korzeni. Mogą one się różnić w zależności od tego jaki gatunek drzewa został wycięty. Systemy korzeniowe można podzielić na kilka rodzajów: palowe (ich korzenie są pionowe i kierują się w głąb ziemi), poziome (w tym przypadku są one rozgałęzione przy powierzchni ziemi), a także ukośne (jak sugeruje nazwa, korzenie rosną na ukos). Dobrze, by korzenie były odkopane możliwie najgłębiej, ponieważ ułatwi to dostęp do nich.

Kolejnym krokiem jest przecinanie korzeni, przydadzą się do tego wspomniane wcześniej narzędzia. Grubsze korzenie można rozciąć siekierą, w przypadku cieńszych wystarczy sekator. Ważne jest, by pozbyć się jak najwięcej grubych korzeni, a gdy to się uda, trzeba poruszać ziemię znajdującą się dookoła pniaka, ponacinać drobniejsze korzenie, a następnie je powyciągać. Kiedy uda się usunąć większość korzeni podważenie karpy powinno być łatwym zadaniem. W przypadku pojawienia się trudności, na przykład w związku z dość głęboko znajdującymi się korzeniami, konieczne jest dostanie się na sam spód pniaka i wycięcie jego głównych korzeni. Jeśli pomimo tych działań wyciągnięcie karpy nadal jest niemożliwe, należy użyć łupaka do pni i pociąć ją na mniejsze części.

Ostatnim krokiem jest zakopanie powstałego dołka. Do tego celu dobrze użyć żyznej ziemi, w której będzie można zasadzić kolejne rośliny. Należy jednak mieć na uwadze, że użyta ziemia nie będzie ubita, więc prawdopodobnie z czasem trzeba będzie dołożyć jej sporo więcej, żeby ładnie wyrównać teren.

Osoby nie mające ochoty na samodzielnie zajmowanie się karczowaniem drzewa mogą to zlecić profesjonalistom. Przed podpisaniem umowy warto jednak dowiedzieć się na czym dokładnie polega cała usługa. Część firm działających na rynku usuwa tylko część pnia, którą widać nad ziemią, nie pozbywając się korzeni.

Mechaniczne usuwanie karpy

Do mechanicznego usuwania karpy zazwyczaj używany jest karczownik (inaczej frezarka do pni). Istnieje sporo rodzajów frezarek, różnią się one między innymi mocą. Do karczowania drzew wykorzystuje się frezarkę działającą samodzielnie. Zakup takiego urządzenia wiąże się z dosyć wysokimi kosztami, ceny oscylują bowiem w granicach kilku tysięcy złotych. Osoby nie mające ochoty na kupowanie tego narzędzia mogą zdecydować się na jego wypożyczenie (cena to kilkaset złotych za dobę). Możliwe jest również zamówienie usługi usuwania karpy, do kosztu pozbycia się pniaka należy doliczyć koszt dojazdu do klienta.

Frezowanie pnia z użyciem opisanego narzędzia pozwala na cięcie karpy oraz równoczesne uzyskanie drewnianych zrębków, które doskonale nadają się do ściółkowania. Dostępne na rynku frezarki różnią się szerokością frezowania, od około 30 do 50 cm poniżej poziomu ziemi. Pozwala to na stosunkowo szybkie usunięcie pnia wraz z korzeniami znajdującymi się pod ziemią. Narzędzie zwykle nie umożliwia usunięcia wszystkich korzeni, ale pozbywa się ich zdecydowanej większości. Frezarka może być użyta do frezowania dosyć szerokich pniaków (ich średnica może dochodzić nawet do 2m). Osoby, które zdecydują się na samodzielne usuwanie karpy z wykorzystaniem frezarki muszą pamiętać o konieczności założenia rękawic, ochronników słuchu, a także okularów ochronnych. Sprawdź wytrzymałe frezarki do pni drzew.