16 września 2019 Udostępnij

Na co zwracać uwagę kupując dom na rynku wtórnym?

Zakup domu na rynku wtórnym (np. korzystając z www.sasiedzki.pl) to opcja rozważana przez coraz większą grupę osób. Jeszcze zanim zdecydujemy się jednak na wybór konkretnej nieruchomości, musimy zaznajomić się z kilkoma kwestiami. W innym wypadku możemy podjąć decyzję, której długo jeszcze będziemy żałować.

Po pierwsze – zapoznaj się ze stanem prawnym nieruchomości

Bez względu na to, z jaką nieruchomością mamy do czynienia musimy pamiętać, że sprawdzenie, jaki jest jej stan prawny, jest jednym z najważniejszych zadań, jakich powinniśmy się podjąć. Oczywiście, sprzedawcy deklarują zazwyczaj, że wszystko jest w porządku, a my nie musimy o nic się martwić, w handlu zawsze obowiązuje jednak zasada ograniczonego zaufania. Jeśli więc chcemy zainwestować duże pieniądze, nie możemy robić tego „w ciemno”.

Pierwszym dokumentem, który musimy przeanalizować, jest księga wieczysta. Jej numer zna właściciel nieruchomości albo osoba uprawniona do jej sprzedaży, a co za tym idzie, przekazanie go nam nie powinno stanowić większego problemu. Już po jego uzyskaniu możemy przystąpić do analizy zapisków, które odnoszą się do domu. Co ważne, księgę wieczystą można sprawdzić bez konieczności wychodzenia z domu, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Dane, które w ten sposób uzyskamy, dotyczą adresu nieruchomości, jej powierzchni, a także właściciela. Musimy upewnić się, czy nie został on postawiony bezprawnie, a także, czy na etapie budowy nie doszło do naruszenia prawa, którego konsekwencje musielibyśmy ponosić my, jako nowy właściciel. Księga posiada też zapisy mówiące o ewentualnych ograniczeniach odnoszących się do nieruchomości. Zwykle jest to tak zwana służebność przejazdu i przechodu, problemem może okazać się też hipoteka.

Gdy księga wieczysta nie budzi naszych zastrzeżeń, powinniśmy przeanalizować wypis z rejestru gruntów. Jego zdobycie jest możliwe po udaniu się do właściwego dla danego miasta, gminy albo sołectwa wydziału geodezji. Rejestr poinformuje nas o danych dotyczących właściciela, numerze ewidencyjnym działki, jej obszarze, rodzaju użytków i klasie gruntu. Powinna być do niego dołączona mapa najlepiej obrazująca nam granice działki.

Niestety, nawet po wizycie w wydziale geodezji nie możemy utrzymywać, że przeanalizowaliśmy wszystkie dokumenty. Nie wolno nam zapominać również o planie zagospodarowania przestrzennego. Tylko pozornie jest on dokumentem mało istotnym, jeśli bowiem chcemy zainwestować w nieruchomość, z pewnością wolelibyśmy nie zostać niemiło zaskoczeni tym, że w niedalekiej przyszłości niemal pod jej oknami przebiegać będzie miejska obwodnica.

Znajdź najlepsze ogłoszenia domów na sprzedaż w Krakowie: https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/domy/malopolskie/krakow,bgy

Po drugie – przeanalizuj pozostałe kwestie prawne

Prawdziwą bolączką osób planujących zakup domu na rynku wtórnym jest obawa o to, że nie został on wybudowany zgodnie z prawem. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że w przyszłości nie zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty, możemy zapytać właściciela o kilka dokumentów.

Najważniejszym z nich jest decyzja o pozwoleniu na budowę. Jeśli właściciel jej nie posiada, możemy udać się do miejscowego wydziału architektury albo powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, aby ją znaleźć. Przyda nam się również projekt budowlany, ogłoszenie zakończenia budowy i decyzja o pozwoleniu na użytkowanie. Cennym dokumentem może okazać się także dziennik budowy zwłaszcza, jeśli jest on wzbogacony o oświadczenie kierownika budowy potwierdzające, że została ona zakończona.

Przyszłe użytkowanie nieruchomości stanie się zdecydowanie łatwiejsze, jeśli otrzymamy projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej, instrukcje obsługi urządzeń na stałe zamontowanych w domu oraz aktualny protokół kominiarski. Bardzo duże znaczenie mają też pomiary instalacji elektrycznej i badania szczelności instalacji gazowej, jeśli jest ona obecna w domu. Brak któregokolwiek z tych dokumentów ma prawo wzbudzić w nas niepokój.

Komentarze (0)