
Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?
Budowa domu to przede wszystkim zwieńczenie długiej pracy jaką wykonał architekt. Projekt domu zakłada w jakiej technologii wykonana ma być budowa. Dlatego na samym początku planowania inwestycji będzie trzeba wybrać materiał na budowę. Warto zobaczyć jakie są możliwości. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt musimy wybrać również technologię, która będzie nam odpowiadać a nie jest to proste.
Budowa domu polegać może nam murowaniu z cegieł, pustaków ceramicznych, bloczków wapiennych, betonowych, keramzytowych. Można budować z bali, stosować szkielet drewniany albo stalowy. Można nawet zamówić go w wytwórni i zestawić z prefabrykowanych elementów. Wybór zależeć będzie nie tylko od tego jakie są wady i zalety technologii, ale także jak zasobny będzie nasz portfel, czas, który będzie można poświęcić na budowę.
Ceramika
Ceramika to tradycyjny, sprawdzony materiał, który zawdzięcza popularność dużej wytrzymałości, trwałości i niewygórowanej cenie. Będzie służyć do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu albo też trójwarstwowych. Wznosi się również wewnętrzne ściany konstrukcyjne albo też ściany działowe, fundamentowe i piwniczne.
Ceramika poryzowana
Gdy do zwykłej gliny dodamy trochę trocin, pyły drzewnego i ja wypalimy będziemy mieli ceramikę poryzowaną, która jest lżejsza i bardziej ciepłochronna niż tradycyjna. Można z niej budować ściany jednowarstwowe, a także inne wszelkie z wyjątkiem fundamentowych i piwnicznych.
Beton komórkowy
Budowane są ściany zewnętrzne jednowarstwowe, wykorzystując głównie bloczki modułowe, grubość ścian zależy od izolacyjności termicznej bloczków, co związane jest z gęstością pozorną, która określona będzie przez klasę. Im wyższa klasa tym większa będzie gęstość i nośność elementu ale gorsza będzie izolacyjność termiczna.
Silikaty
Białe bloczki oraz cegły silikatowe to obecnie właściwie najtańsze materiały, które służą budowania ścian. Buduje się z tego elementu zewnętrzne ściany dwuwarstwowe, a ich ocieplenie i wykańczanie będzie podobne jak przy ceramicznych ścianach.
Keramzytobeton
Do tworzenia keramzytobetonu będzie stosować się specjalną mieszankę betonową, do której wprowadza się keramzyt, to on odpowiada za lekkość oraz ciepłochronność. Z keramzytobetonu można produkować dwa materiały ścienne takie jak pustaki i bloczki z wypełnieniem ze styropianu.
Ściany z betonu wylewane
Pojawiają się elementy, które są deskowane traconym szalunkiem. Inaczej niż w formie tradycyjnej pozostają trwałą częścią ściany i będzie to odpowiadać za wiele różnych funkcji.
Prefabrykowane
Domy prefabrykowane to między innymi propozycja dla tych, którzy chcą mieć budynek gotowy w miarę możliwości jak najszybciej. Za taki luksus będzie trzeba jednak sporo zapłacić. Poszczególne elementy produkuje się na podstawie gotowych projektów i wykorzystuje się na budowie.
Szkielet po kanadyjsku
"Kanadyjczyki" to przede wszystkim domy, które są tanie i ekonomiczne w eksploatacji, ale będą wymagać doskonałego wykonawstwa. Zatrudniając ekipę warto będzie sprawdzić co do tej pory realizowała i oczywiście warto także spytać mieszkańców tych domów o opinię.
Bale
Domy z bali jak się okazują są nadal bardzo popularne. Pięknie prezentują się one między innymi na leśnych działkach czy na wsiach. Jednak nie będą pasować stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu. Najlepsze bale jakie wykorzystuje się do budowy domu to sosny polarne, sosny zwykłe, świerki, jodły czy olch.
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy zauważyłeś, jak współczesne budynki coraz częściej przyciągają naszą uwagę swoją innowacyjnością? Choć nowoczesne wieżowce i ekologiczne domy wydają się emanować nowoczesnością, ich najnowsze formy to często efekt inspiracji przeszłością. Okazuje się, że...
Must-have akcesoria budowlane na 2024 rok
VRok 2024 zapowiada się niezwykle obiecująco pod względem nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań w świecie budownictwa. Polacy, którzy na co dzień zajmują się budową domów czy remontami, zyskują coraz większy dostęp do zaawansowanych akcesoriów. Te...
VWybór odpowiedniej pompy wodnej może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak właściwie dobrana pompa to klucz do efektywnego i bezproblemowego działania instalacji wodnej. W artykule wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę, jakie są...
Zostaw komentarz