26 stycznia 2021 Udostępnij

Młotek pneumatyczny – narzędzie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu

Młotek pneumatyczny jest urządzeniem należącym do grupy narzędzi udarowych, jest on zasilany strumieniem sprzężonego powietrza. Narzędzie to znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, między innymi odlewnictwie, budownictwie oraz przemyśle maszynowym, może być wykorzystywany również w warsztatach. Młotek pneumatyczny może być wykorzystywany w tak wielu miejscach ze względu na fakt, że na rynku dostępne są groty o różnych zastosowaniach i różnych wielkościach.

Rodzaje młotków pneumatycznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje młotków pneumatycznych, każdy z nich może być stosowany do wykonywania innych prac. Młotek igłowy jest urządzeniem wyposażonym w igłę. Może służyć między innymi do usuwania rdzy, farby czy zgorzeliny. Młotek igłowy często jest wykorzystywany w pracach przemysłowych, lecz znajduje zastosowanie również przy mniej wymagających czynnościach, na przykład podczas pracy w warsztacie. Dostępne są igłowe młotki z różnymi uchwytami, niektóre z nich są na tyle wygodne, że umożliwiają wykorzystanie ich nawet w miejscach, do których stosunkowo trudno się dostać. Narzędzie to można znaleźć również w wersji mogącej tłumić drgania występujące podczas pracy.

Do cięższych prac wykorzystywane są tzw. zbijaki pneumatyczne. Używa się ich między innymi w stoczniach. Odbijaki wykorzystuje się do obrabiania odlewów, a także rozwarstwiania elementów łączeń. Dzięki budowie zbijaków pneumatycznych, które często wyróżnia uchwyt z zaworem spustowym, możliwe jest wykonywanie robót wymagających dużej precyzji. Zbijaki często wykorzystuje się na statkach, służą tam przede wszystkim do oczyszczania utlenionych części.

W budownictwie, czyli gałęzi przemysłu, która nierzadko wymaga rozbijania różnych trwałych elementów (jak choćby żelbetonowych konstrukcji) najczęściej wykorzystuje się młoty wyburzeniowe. Wyróżniają się one nie tylko dużą skutecznością, ale przede wszystkim dużą trwałością oraz łatwą obsługą. Budownictwo często wiąże się z ciężkimi warunkami pracy, dlatego też młoty wyburzeniowe są urządzeniami, które z łatwością mogą pracować w trudnych warunkach, na przykład w bardzo niskich temperaturach czy wysokiej wilgotności powietrza. W budownictwie stosuje się też inne narzędzia, tzw. młotki kamieniarskie. Za sprawą dużej energii udaru młotki mogą być wykorzystywane podczas wyrównywania spoin, zakuwania nitów, czy obróbce materiałów skalnych.

Młotki pneumatyczne znajdują zastosowanie również w przemyśle morskim. Dzięki usuwaniu tlenków metali, a także dbaniu o utrzymanie właściwości zapobiegających rdzewieniu w wodzie morskiej, możliwe staje się znaczne wydłużenie żywotności części wykonanych ze stali, co w efekcie sprawia, że statki mogą być eksploatowane przez kolejne lata.

Występuje wiele rodzajów młotków pneumatycznych, które mogą służyć zarówno do ciężkich, jak również lekkich prac mających na celu głównie oczyszczanie warsztatu. Ze względu na fakt, że na rynku można znaleźć wiele rodzajów tych narzędzi dających użytkownikowi różne możliwości narzędzia te cieszą się niesłabnącą popularnością i są stosowane w najróżniejszych gałęziach przemysłu.

Szeroka gama młotków pneumatycznych

Młotki pneumatyczne używane do pracy z kamieniem są zasilane sprężonym powietrzem. Częścią pracującą jest grot. W momencie, w którym urządzenie zostaje włączone grot zaczyna wykonywać ruchy posuwisto-zwrotne. Końcówki wykorzystywane do pracy są zróżnicowane pod względem wielkości oraz kształtów. Właśnie to czyni młotki pneumatyczne bardzo wszechstronnymi narzędziami o szerokim zastosowaniu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obudowy tych urządzeń są wykonane z trwałych, dobrych jakościowo surowców, dzięki czemu są wytrzymałe i nadają się do pracy nawet w bardzo niesprzyjających warunkach. Zaletą młotków pneumatycznych jest również to, że są wyjątkowo ergonomiczne i dobrze leżą w rękach właściwie wszystkich osób, które z nich korzystają. Dobre jakościowo narzędzie może być wykorzystywane do pracy przez długi czas. Obecnie na rynku dostępne są młotki pneumatyczne służące do pracy z gwoźdźmi, kamieniami czy do silosów.

Szeroką gamę młotów pneumatycznych znajdziesz na https://pneumatyczne.net.pl/mlotki-pneumatyczne.