14 sierpnia 2020 Udostępnij

Jak prawidłowo i skutecznie wyczyścić płytki w łazience?

Brud na płytkach psuje wygląd wizualny łazienki. W celu zapewniania świeżości i schludnego wyglądu, trzeba przeprowadzić dokładne czyszczenie powierzchni płytek. Łazienka będzie wyglądała jak nowa, a płytki co dopiero położone.
Łazienka to szczególne miejsce, w którym często przebywamy w ciągu dnia. Estetyka, elegancki wygląd tego pomieszczenia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Głównym obszarem, o który warto zadbać w naszej łazience, są płytki. Zaniedbanie ich może doprowadzić nie tylko do zmatowienia i widocznego zabrudzenia, ale także przyczynić się do ich zniszczenia.

Czyszczenie fug między płytkami  

Łazienka to szczególne miejsce, w którym często przebywamy w ciągu dnia. Estetyka, elegancki wygląd tego pomieszczenia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Głównym obszarem, o który warto zadbać w naszej łazience, są płytki. Zaniedbanie ich może doprowadzić nie tylko do zmatowienia i widocznego zabrudzenia, ale także przyczynić się do ich zniszczenia.

Po pierwsze, należy skupić uwagę na fudze, która po pewnym czasie może wyglądać na zabrudzoną i mało estetyczną. W konsekwencji może się pojawić pleśń, która całkowicie zepsuje ogólny wizerunek łazienki. W celu nadania fudze nowego wizerunku, tchnięcia w nią świeżości, należy się trochę wysilić i przystąpić w pierwszej kolejności do jej oczyszczenia. Brudna fuga bardziej jest widoczna na płytkach, niż same płytki. Stąd tak ważne jest oczyszczenie fugi.

Sprawdzonym i dobrym sposobem na poradzeniem sobie z brudem na fudze jest wykorzystanie zwykłej szczoteczki do zębów. Nakładamy na nią specjalistyczny środek czyszczący lub wybielacz sporządzony na bazie chloru. Warto jednak pamiętać o tym, że nie nakładamy wybielaczy oraz silnych środków czyszczących na fugę ciemną lub kolorową. Ich wykorzystanie może spowodować zniszczenie fugi, przebarwienia i w rezultacie zepsucie wizerunku łazienki.

Podczas czyszczenia płytek i fugi w łazience należy pozostawić drzwi i okna otwarte, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience, która uchroni nas od wdychania chemikaliów używanych do czyszczenia płytek. Należy również skorzystać z rękawic ochronnych, by nie podrażnić sobie skóry na rękach.

Sprawdzonym sposobem na czyszczenie fugi w łazience jest zastąpienie wybielacza mieszanką sody z octem. Miesza się je w misce i uzyskuje konsystencję pasty. Następnie tak przygotowaną masę nakłada się szczoteczką do zębów na fugę. Soda z octem pomoże w usunięciu zabrudzeń z fugi, nie powodując najmniejszych uszkodzeń.

Do czyszczenia fug można również wykorzystać pióro do fugowania. Ma ono wygląd podobny do długopisu markerowego. Takie pióra dostępne są w różnych kolorach. Można nimi odpowiednio wykończyć fugę po wyczyszczeniu.
Więcej dowiesz się na https://urzadzamy-mieszaknie.pl/a,gzkt >>

Czyszczenie płytek ściennych

Po wyczyszczeniu fugi, należy przystąpić do czyszczenia płytek ściennych. Do czyszczenia płytek ceramicznych najlepiej nadaje się ocet. Jeżeli płytki są gładkie, należy użyć podkładki do szorowania. W przypadku płytek z nadrukiem, lepiej skorzystać z miękkiej gąbki lub szmatki wykonanej z mikrofibry. Do powierzchni płytek marmurowych nie używa się octu i szorstkich ściereczek, gdyż mogą spowodować poważne zniszczenie powierzchni płytek. Przed rozpoczęciem szorowania płytek, dobrze jest spryskać je gorącym prysznicem przez co najmniej kilka minut. Otworzą się pory ceramiczne i będzie lepszy dostęp do zanieczyszczeń znajdujących się na płytkach.  
W przypadku płytek ściennych można skorzystać z podobnego sposobu jak przy czyszczeniu fugi. Mieszanka sody oczyszczonej i octu będzie w tym przypadku lepsza niż specjalistyczny środek czyszczący. Płytek nie szorujemy mocno, a delikatnymi ruchami gąbki lub szmatki. Pod koniec czyszczenia należy zostawić roztwór sody i octu na płytkach, a następnie spłukać go wodą i wytrzeć ręcznikiem lub szmatką z mikrofibry do sucha.

Czyszczenie płytek podłogowych

W przypadku płytek podłogowych warto powtórzyć metody zastosowane do czyszczenia fug i płytek ściennych, ale można również skorzystać z czyszczarki parowej. Prowadzi się ją bardzo ostrożnie po podłodze, aby każda część powierzchni została pokryta. Następnie należy pozostawić podłogę do wyschnięcia, przetrzeć szmatką i gotowe. Wybór metody czyszczenia płytek podłogowych należy do Ciebie.
Błyszczące płytki łazienkowe to komfort dla Ciebie i wszystkich użytkowników łazienki.