23 września 2019 Udostępnij

Koła łańcuchowe podzielone pod względem rodzajów ze sklepu Janus

Koło łańcuchowe jest kołem, posiadającym uzębienie. Przystosowane jest ono do ścisłej współpracy z łańcuchem. Tzw. łańcuch współpracujący, to zazwyczaj łańcuch przegubowy (Galla). Jednak są również koła, które współpracują z łańcuchami ogniwowymi. Koła łańcuchowe czasem zwie się również tarczami łańcuchowymi bądź po prostu wieńcami. Wieniec jest jednak tylko uzębioną częścią koła łańcuchowego. Na koło składa się natomiast również tarcza oraz  oczywiście wieniec uzębiony.  

Jakie są rodzaje kół łańcuchowych?

Mówiąc o kołach łańcuchowych, możemy wyróżnić te jednorzędowe bądź też kilku-rzędowe. Wszystko to w zależności od tego, z jakim łańcuchem takie koła ma współpracować. Takie koła łańcuchowe czasem występują z piastą, ale na rynku są również i te bez piasty. Wręby koła, czyli przestrzenie znajdujące się między zębami, gdzie całe koło pracuje najmocniej, zazwyczaj jest hartowane indukcyjnie. Zwiększa to zdecydowanie żywotność koła, ale także i systemu łańcuchowej przekładni. Takie koło zębate, jest osadzane na wale, a wszystko przy pomocy łączenia wpustowego, czasem klinowego bądź też wielowpustowego. Niektóre z piast, posiadają specjalne otwory stożkowe, pod taper lock bądź też taper bush, nazwy te są używane zamiennie. Taper lock to natomiast nic innego jak stożkowa tuleja, przy pomocy, której mocuje i wycentrowuje koło łańcuchowe osi. Niekiedy jest tak, iż wieniec zębaty, jest również piastą. Wtedy mówimy nie o kole łańcuchowym, a o zębniku.

Koło łańcuchowe, a wybór odpowiedniego łańcucha

Ważne jest to by koło łańcuchowe, było naprawdę odpowiednio dobrane do łańcucha współpracującego. Jego wymiary zależą bezpośrednio od średnicy sworzni, podziałki, bądź też tulejki lub rolki łańcucha przegubowego. Wymiary dla kół przeznaczonych do sworzniowych łańcuchów, są określone według normy PN-73/M-84181, natomiast do łańcuchów tulejkowych oraz rolkowych według PN-73/M-84161.

Warto mieć świadomość tego, że wymieniając łańcuch, należy wymienić również koła łańcucha na zupełnie nowe. Jeśli bowiem założymy nowy łańcuch na koło, które jest stare, wówczas może nie wytrzymać ono zbyt długo, a nawet zerwać się po krótkim czasie pracy.

Janus Sp. z o. o. oferuje bardzo duży wybór kół łańcuchowych do łańcuchów specjalnych oraz standardowych. Technolodzy pracujący w naszej firmie, mogą zaprojektować podzespoły, praktycznie do wszystkich rodzajów przegubowych łańcuchów. Służymy także doradztwem dla klientów pod tym względem. Koła łańcuchowe produkowane przez nas, pracują w przenośnikach łańcuchowych, w ogromnej ilości gałęzi przemysłu. Przykładowo w recyklingu, w przemyśle hutniczym, w przemyśle samochodowym, cementowaniach czy też w przemyśle przetwórczym.

Koła gwiazdowe zazwyczaj produkujemy w wersji dzielonej, co sprawia, że proces jego wymiany jest łatwiejszy oraz bardziej ekonomiczny. Każde koło jest poddawane obróbce cieplnej, która sprawia, że jest ono tak twarde, jak życzy sobie klient. Poza tym poddaje się także hartowaniu indukcyjnemu zarys zębów koła, przez co są one trwalsze i dużej mogą służyć.

Komentarze (0)