28 marca 2022 Udostępnij

Jak zmniejszyć koszty pompowania i ogrzewania wody?

Środki dotyczące efektywności energetycznej budynków koncentrują się zwykle na systemach oświetleniowych. Często pomija się zużycie energii przez instalacje wodno-kanalizacyjne. W wielu częściach świata woda może być bardzo zimna, a do osiągnięcia bezpiecznej temperatury niezbędny jest system ogrzewania. Poniżej omówimy kilka sposobów na zmniejszenie wydatków na energię związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną budynku.

W skrócie:

  • Instalacje wodno-kanalizacyjne wykorzystują nie tylko wodę, ale także energię do pompowania i ogrzewania.
  • Koszty pompowania można obniżyć, projektując system wodociągowy, który oszczędza wodę, wykorzystując jednocześnie wysokowydajne silniki elektryczne.
  • Koszty ogrzewania można również obniżyć, oszczędzając wodę i stosując podgrzewacze wody z oznaczeniem ENERGY STAR.

Jak zmniejszyć koszty pompowania wody?

Ponieważ systemy pompowe zużywają energię elektryczną, w przypadku budynków o niskiej zabudowie, tworzy to dodatkowy koszt energii. Istnieją dwie główne strategie obniżenia kosztów operacyjnych systemów pompowania wody w budynkach:

  • Bezpośrednie zmniejszenie zużycia wody (mniej litrów do przepompowania).
  • Korzystanie z wysokowydajnych silników pomp (mniej energii elektrycznej na przepompowany litr).

Pamiętaj, że oszczędzanie wody zależy nie tylko od zastosowanej armatury, ale także od nawyków konsumpcyjnych - promowanie sposobów na oszczędzanie wody wśród domowników jest bardzo ważne. Koszty pompowania wody można również wykorzystać, stosując silniki o wysokiej sprawności do napędzania pomp.

Jeśli Twój system pompowania często pracuje z częściową wydajnością, możesz użyć przemiennika częstotliwości (VFD), aby zmniejszyć prędkość silnika i zaoszczędzić jeszcze więcej energii elektrycznej. Połączenie wodooszczędnych osprzętów i wydajnych silników zminimalizuje koszty pompowania w wysokich budynkach, domach lub w innych obiektach, które są zależne od pomp do dostarczania wody.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?

W miejscach o chłodnej pogodzie system ogrzewania wody jest niezbędny dla zdrowia i komfortu. Istnieją dwa główne sposoby obniżenia kosztów energii związanych z systemami ciepłej wody:

  • Bezpośrednie zmniejszenie zużycia wody (mniej litrów do ogrzania).
  • Korzystanie z wydajnego podgrzewacza wody (mniej energii na podgrzewany litr).

Podobnie jak w przypadku kosztów pompowania, oszczędzanie wody pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, przez mniejszy przepływ wody - jeśli Twój dom będzie zużywać o 20% mniej wody, możesz oczekiwać, że koszty ogrzewania wody spadną o podobny procent. W tym miejscu warto zajrze i sprawdzić systemy grzewcze HydroTermo. Należy pamiętać, że koszty eksploatacji podgrzewacza wody będą zależeć od trzech czynników: obciążenia pracą, współczynnika energii i lokalnych cen energii. Innymi słowy, porównywanie tylko wartości wydajności może prowadzić do błędnych wniosków.

Artykuł partnera

Komentarze (0)