20 stycznia 2021 Udostępnij

Agrowłóknina - materiał przyjazny dla naszych upraw

Agrowłóknina stanowi materiał, który coraz częściej wykorzystywany jest w celu ułatwienia upraw roślin na działkach oraz w ogrodach. Jest ona specjalistycznym materiałem, którym okrywa się rośliny bądź występujące między nimi podłoża. Agrowłóknina występuje w kilku rodzajach.

Argowłókniny kolorowe

W przypadku ogrodów posiadających nasadzenia zielone, takie jak byliny czy krzewy, należy zastosować argowłókninę brązową, czarną bądź zieloną o gramaturze 50 gram/m² lub 90 gram/m². Najważniejsza zasada działania tego materiału to ściółkowanie (stanowiące przykrycie powierzchni ziemi celem poprawienia jej gleby), a także ochrona przed chwastami. Dzięki argowłókninie podnoszona jest temperatura podłoża, co powoduje przyśpieszenie rozwoju systemu korzeniowego roślin. Materiał ten przepuszcza wodę, przez co można stosować węże ogrodowe kroplujące pomiędzy nasadzeniami, a także ułatwione jest podlewanie. Woda nasyci roślinę, co odróżnia agrowłókninę od folii ogrodowej.

Rośliny pod białą pierzyną

W ogrodnictwie stosowane są także agrowłókniny białe - wiosenne, które osłaniają rośliny o grubości 17, 19, 23 gram/m² oraz białe – zimowe, które posiadają zazwyczaj 50 gram/m². Agrowłóknina chroni rośliny poprzez utrudnianie dostępu szkodników do naszych upraw. Dzięki niej przyspieszona jest także wegetacja, bo podnosi ona temperaturę powietrza, przez co stanowi ochronę przed przymrozkami. Jest to bardzo istotne przy uprawianiu gatunków mało odpornych na niskie temperatury. Wiosenna agrowłóknina pozwala na zapobieganie wysuszaniu gleby, ponieważ zapewnia roślinom stały dostęp do wody dzięki jej przepuszczaniu.

Agrowłóknina – potrzebna na zimę

Zimowa agrowłóknina jest niezwykle istotna o tej porze roku, w czasie gdy niskie temperatury oraz mroźne wiatry mogą bardzo zaszkodzić roślinom. Od razu przed pojawieniem się pierwszych przymrozków należy owinąć roślinę, a także przytwierdzić szczelnie do podłoża kołkami, kamieniami albo garścią ziemi. Zostawiamy to wszystko aż do wiosny. W ten sposób należy okrywać m. in. róże, hortensje czy rododendrony. Na rynku pojawiło się nowe, skuteczne rozwiązanie - kaptury ochronne z agrowłókniny, które łatwo i szybko pozwalają przykryć wyższe nasadzenia.

Szybkie i proste zakładanie agrowłókniny

Ogromną zaletę stanowi fakt, że agrowłóknina jest bardzo łatwa w zakładaniu. Zanim zdecydujemy się na zakup, należy podjąć decyzję, która część ogrodu zostanie pokryta materiałem ściółkującym bądź okrywającym, a także należy obliczyć daną powierzchnię. Agrowłóknina jest do kupienia w złożonych w kostkę gotowych opakowaniach lub w beli o określonej szerokości na odpowiednią długość. W dalszej kolejności należy ją rozwinąć, właściwie przyciąć oraz rozłożyć na uprawę rośliny. Zadanie jest łatwe w przypadku zakładania agrowłókniny brązowej, zielonej lub czarnej. Zanim rozłożymy materiał, musimy dokładnie usunąć wszelkie chwasty, ponieważ podłoże musi być czyste i wyrównane. Teraz trzeba rozłożyć materiał na całym terenie, który pragniemy ochronić przed chwastami. Następnie należy ostrym nożem naciąć agrowłókninę na krzyż oraz zagiąć 4 trójkąty, które powstały pod spód, dzięki czemu ułatwimy sobie wykopanie dołka. Kiedy już posadzimy roślinę, należy odgiąć materiał.

Trzeba także pamiętać o właściwym zabezpieczeniu tego materiału przed wiatrem. W tym celu należy użyć kołków mocujących, które są niezwykle łatwe do umieszczenia ich w ziemi. Dodatkowo ich zaletą jest niska cena. Zazwyczaj można je kupić w opakowaniu po 20 sztuk. Gdy już zamontujemy agrowłókninę nie musimy się obawiać, że ulegnie ona jakimś zniszczeniom, np. rozerwaniu. Zwróćmy uwagę na to, że jest ona niezwykle wytrzymała, mimo braku trudności w jej przycinaniu. Trzeba też wiedzieć, że przed wysypaniem zrębków drzewnych bądź kory, należy w sposób dokładny usunąć w całości usypaną w czasie sadzenia glebę. Nawet w przypadku niewielkiej ilości ziemi, po jakimś czasie mogą pojawić się chwasty i zepsuć tym samym cały efekt.

Otulanie roślin

Biała agrowłóknina również nie jest trudna do zamocowania. Należy nią szczelnie przykryć rośliny wrażliwe na zimno. Najpierw należy zmierzyć, jaka ilość materiału jest nam potrzebna, a potem dodać zapas na przymocowanie go do ziemi. Jako ułatwienie służy nam wzmocniony brzeg agrowłókniny, który nie ulegnie rozerwaniu w sytuacji obciążenia go kamieniem, kotwami mocującymi, kołkami czy ziemią. Gdy chcemy ochronić pojedyncze rośliny przed zimnem, to po założeniu agrowłókniny należy owinąć ją taśmą bądź sznurkiem, a następnie przysypać ziemią u dołu rośliny. Jest to rozwiązanie niezbyt efektowne, ale z pewnością skuteczne na największe chłody.

Warto ustanowić agrowłókninę stałą częścią krajobrazu naszego ogrodu, ponieważ jej działanie pielęgnacyjne jest nieocenione.

Aktualnie na rynku dostępna jest bogata oferta różnych rodzajów agrowłókniny, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Po więcej informacji wejdź na https://ladnydom.pl/wloknina-czyli-agrowloknina-do-zadan-specjalnych

Komentarze (0)