6 maja 2017 Udostępnij

Budowa taniego domu

Wybudowanie domu parterowego albo piętrowego wiąże się z dość dużymi wydatkami. Jeśli właściwie rozplanuje się budowę albo zrezygnuje z niektórych elementów, np. piwnicy, to można zaoszczędzić. Ważne jest stworzenie pierwszego kosztorysu. Takich wyliczeń można dokonać na kalkulatorze obliczeń budowlanych.

Koszt a projekt budowlany

Wybór odpowiedniego projektu to najważniejsza rzecz, która zadecyduje o ostatecznych kosztach budowy. Jeśli chce się ograniczyć koszty, to warto zastanowić się nad jego wyglądem. Proste ściany i prosty dach to gwarancja małych kosztów budowy. Natomiast jeśli te elementy będą skomplikowane, to i koszty będą wyższe. Najtańszy okaże się wybór budynku o kształcie prostokąta i z dwuspadowym dachem.

Warto zastanowić się także nad tym, czy będzie nam potrzebna piwnica. Jeśli nie, to znacznie zmniejszy to koszty. Nie trzeba będzie robić głębokich wykopów, izolacji przeciw wilgoci oraz schodów.

Porównanie wycen różnych firm pozwoli wybrać tę najlepszą pod względem finansowym.

Kosztorys przed budowa

We wstępnie zrobionym kosztorysie dobrze jest zawrzeć jak najwięcej szczegółów. Może się w takim przypadku przydać kalkulator kosztów budowy.

Dom parterowy z piwnicą – koszty

Na sam początek trzeba kupić plan budowy. Projekt gotowy to koszt 3-6 tys. zł. Indywidualny to nawet 15 tys. Zakładając, że parter oraz piwnica będą miały powierzchnię 240 mk, to w kosztorysie powinny być zawarte: fundamenty i konstrukcja, dach, stolarka zewnętrzna.

Konstrukcja

Najpierw trzeba zrobić wykopy i fundamenty. 2 mk wykopu to koszt 40 zł. Całkowity koszt będzie wynosił między 4 a 6 tys. zł. Jeśli budynek będzie zagłębiony na ławach zagłębionych, to za 1 mk zapłacimy 80 zł. Jeśli natomiast teren będzie podmokły, to będzie to nawet 109 zł. Za samą pracę płaci się 45-55 zł za 1 mk, zatem całkowity koszt to 15-20. tys. zł.

Atrakcyjna oferta domu

Tanim materiałem do wykonania ścian fundamentowych jest beton komórkowy. Tutaj koszt może wynieść od 15 do 29 tys. zł. Dodatkowo izolacja to ok. 6 tys. zł.

Ściany nośne też można wykonać z betonu komórkowego. Przy powierzchni 180 mk koszt wyniesie ok. 15 tys. zł.

Ściany działowe z betonu komórkowego to możliwość zaoszczędzenia ok. 6 tys. zł, jeśli zakupi się go zamiast pustaków ceramicznych. W związku z tym całościowy koszt wyniesie ok. 13 tys. zł.

Komin dymowy i wentylacyjny to bardzo ważny element, który musi być zrobiony z dobrej jakości materiałów. Zakładając, że komin ma 6 szachtów i 1 wylot dymowy, będzie to koszt między 4,5 a 6,8 tys. zł.

Dom parterowy z piwnicą wpływa na konieczność zbudowania dwóch stropów. Ten pomiędzy piwnicą a parterem ma za zadanie utrzymać duże obciążenia i powinien być wykonany z żelbetonu albo z materiałów typu teriva. Wysokość robocizny w przypadku teriva będzie dwa razy mniejsza. Zrobienie tego typu elementów to koszt ok. 35 tys. zł.

Strop nad parterem może już być zrobiony z drewna. 120 mk może wynosić między 25 a 30 tys. zł.

Ogólnie można założyć, że koszt wykonania budynku to ok. 138,580-147,878 tys. zł.

Wykonanie dachu

Na sam początek trzeba stworzyć więźbę dachową. Najlepiej, żeby była ona wykonana z dobrego drewna zaimpregnowanego sposobem ciśnieniowym. Dwuspadowy dach o powierzchni 180 mk to koszt pomiędzy 14 a 21 tys. zł.

Następnie powinno zostać wykonane poszycie. Ekonomicznym wyjściem będzie tutaj membrana, której koszt (razem z opłaceniem wykonania pracy) wyniesie 1,2-2,2 tys. zł.

Na końcu należy ułożyć pokrycie dachowe. Przy wyborze ekonomicznego rozwiązania, jakim jest blachówka, poniesiemy koszt ok. 15 tys. zł.

Podsumowując całość wykonania dachu, dochodzimy do kwoty 30-38 tys. zł.

Komentarze (0)