
Prace malarskie. Przygotowanie ścian do malowania
Jeśli czeka się wykończenie nowego domu musisz pamiętać, że przygotowanie ścian do malowania jest tak samo ważne jak samo malowanie. Warto wiedzieć jak przygotowywać podłoże nim prace malarskie będzie się rozpoczynać.
Przygotowanie podłoża
Powierzchnia ścian i sufitów przeznaczona do malowania musi być zwarta, nośna, czysta, sucha. W nowym domu może się również zdarzyć, że w trakcie montażu instalacji czy prac wykończeniowych ściany zostały uszkodzone. W takich miejscach prace malarskie będzie można wykonywać dopiero w momencie, gdy przywróci się im pierwotny stan. Warto pamiętać, że do naprawy podłoża powinno się używać takiego samego materiału z jakiego ściana czy sufit były wykonane. W ten sposób będziemy mieli jednolity efekt. Z powierzchni ścian czy sufitów należy usuwać pył, kurz a także inne zabrudzenia, które w czasie wykonywania prac budowlanych będą się pojawiać.
Kiedy zaczynać malowanie
Tynki cementowo wapienne będą schnąć mniej więcej przez cztery tygodnie, gipsowe półtora tygodnia, gładź gipsowa około 6 godzin. Modne obecnie ściany z betonu powinny schnąć przez 8tygodni. Wielu inwestorów wykonuje ściany działowe z betonu komórkowego, silikatów. One również nadają się do malowania. Ale zrobić to będzie można dopiero po wyschnięciu materiału wiążącego cegły albo bloczki zgodnie z tym jakie są zalecenia producenta. Do malowania farbami dyspersyjnymi do wnętrz będą się nadawać także płyty MFP oraz OSB. Można to wykonać zaraz po tym jak będą zamontowane. Trzeba pamiętać, że ostatecznie czas schnięcia różnych podłoży będzie uzależniony od grubości i temperatury, wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
Gruntowanie ścian i sufitów
Grunty są przeznaczone na podłoża, które mają charakter pylisty, chłonny, nasiąkliwy, porowaty. Są to na przykład gładzie i tynk gipsowe, płyty gipsowo kartonowe, tynki cementowo wapienne. Grunty powinny zawsze dostawać się głęboko w strukturę podłoża. W standardowych przypadkach najczęściej będzie się wykorzystywać jedną warstwę preparatu. Do nakładania użyć można wałek, który ma krótkie runo.
Podkładowe farby
Podkłady powinno się stosować również na podłożach, które nie są chłonne, trudne do zwilżenia. Farba podkładowa nie będzie głęboko wnikać, ale tworzy na wierzchu powłokę. Nakładać się ją będzie na podłożach gładkich, połyskliwych. Są mocne, twarde, zwarte mogą mieć niejednolity kolor.
Podkład i grunt jednocześnie
W niestandardowych sytuacjach powinno się stosować systemowe gruntowanie, w którym wykorzystuje się za jednym razem preparat gruntujący a także farbę podkładową. Będzie to powiązane z podłożami, które wykorzystują cechy typowe do stosowania gruntów, farb podkładowych a jednocześnie mają różne barwy, odcienie, różną strukturę powierzchni.
Takim podłożem będzie między innymi ściana, która wykończona będzie różnymi materiałami albo też produktami, które są nałożone w odmienny sposób, na przykład są przygotowanymi we własnym zakresie tynkami cementowo – wapiennymi, gładziami gipsowymi, które tworzą na powierzchni inną strukturę. W obu przypadkach preparat gruntujący będzie odpowiadał za wzmocnienie podłoża, między innymi eliminuje pylistość i wyrównuje chłonność. Podkładowa farba w pierwszym przypadku ujednolica barwę lub odcień, potrafi także odpowiadać za wyrównanie struktury powierzchni.
Zobacz również
Komentarze (0)
VCzy zauważyłeś, jak współczesne budynki coraz częściej przyciągają naszą uwagę swoją innowacyjnością? Choć nowoczesne wieżowce i ekologiczne domy wydają się emanować nowoczesnością, ich najnowsze formy to często efekt inspiracji przeszłością. Okazuje się, że...
Must-have akcesoria budowlane na 2024 rok
VRok 2024 zapowiada się niezwykle obiecująco pod względem nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań w świecie budownictwa. Polacy, którzy na co dzień zajmują się budową domów czy remontami, zyskują coraz większy dostęp do zaawansowanych akcesoriów. Te...
VWybór odpowiedniej pompy wodnej może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak właściwie dobrana pompa to klucz do efektywnego i bezproblemowego działania instalacji wodnej. W artykule wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę, jakie są...
Zostaw komentarz