27 września 2019 Udostępnij

Ocieplanie poddaszy metodą izolacji natryskowej

Materiałem, z którego najczęściej korzysta się podczas ocieplania poddaszy, jest pianka poliuretanowa. Przebieg tego zabiegu oglądanego przez osoby trzecie - niezwiązane z branżą budowlaną - potrafi wzbudzić duże zainteresowanie ze względu na błyskawiczne zwiększenie objętości materiału. Jednakże spektakularny przebieg tej usługi nie jest jedyną zaletą korzystania ze wspomnianej technologii. Izolacje natryskowe przeważają nad innymi materiałami mającymi służyć do ocieplania - przede wszystkim pod względem swej doskonałej przyczepności, wydajności oraz niewymagającej spoiwa metody aplikacji.

Dlaczego aż tak ważny jest materiał użyty do ocieplania poddaszy?

Na sukces prawidłowo ocieplonego domu składa się wiedza, doświadczenie i zaangażowanie w pracę specjalisty, ale niemniej ważną rolę odgrywa równocześnie jakość materiałów stosowanych do wykonania izolacji. Wszystkie błędy popełnione podczas tego zabiegu ujawnione zostają od razu lub po kilku latach od jego przeprowadzenia skutkując znaczną stratą ciepła. Jednakże wykrycie wad w konstrukcji to proces kosztowny i skomplikowany, dlatego właśnie tak dużą wagę należy przywiązać do materiałów i techniki ocieplania poddaszy.

Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru materiałów do ocieplania, należą zdolność do termoizolacji, nasiąkliwość wody oraz wytrzymałość mechaniczna. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje materiał bez wad, a jego dobór najlepiej skonsultować ze specjalistą, który dobierze produkt dostosowany do wymagań ocieplanej powierzchni.

Dowiedz się więcej na : Kawalerka dla dwojga. Aranżacja małego mieszkania w Warszawie >>

Skąd bierze się fenomen izolacji natryskowych?

Systemy izolacyjne na bazie poliuretanowej pianki natryskowej przeważają faktem, że materiał ten posiada jeden z najniższych współczynników przewodzenia ciepła. Do zalet należy także jego wytrzymałość mechaniczna, dzięki czemu metoda izolacji natryskowych  może być z powodzeniem stosowana w konstrukcjach zewnętrznych takich, jak izolacja fundamentów dachów płaskich czy powierzchni “podposadzkowych”. Piankę cechuje też niska nasiąkliwość wody, przez co wykonana za jej pomocą izolacja służyć może przez długie lata - bez utraty swoich właściwości niezależnie od warunków atmosferycznych.

Kolejną zaletą stosowania pianki poliuretanowej jest jej sposób aplikacji - za pomocą natrysku. To gwarantuje jej szybkie naniesienie bez konieczności stosowania spoiwa nawet przy bardzo zaawansowanych i skomplikowanych konstrukcjach, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się tak zwanych mostków termicznych powodujących znaczne straty ciepła. Metoda izolacji natryskowych przeważa również tym, że powstały za jej pomocą efekt nie obciąża konstrukcji budynku, a dodatkowo materiał, jakim jest pianka poliuretanowa, posiada specjalny system zapobiegający rozwojowi na jego powierzchni bakterii i grzybów. Wszystkie te cechy powodują, że trudno wyobrazić sobie skuteczne i trwałe ocieplanie poddaszy za pomocą innej metody, niż ta wymieniona w artykule.

Komentarze (0)