1 września 2020 Udostępnij

Klasyczny dylemat, czyli które uprawnienia SEP warto mieć?

​Niemal każdy, kto wpada na pomysł zapisania się na szkolenie SEP, na samym początku poświęca mnóstwo czasu na analizę przydatności poszczególnych uprawnień zawodowych. Taka kalkulacja ma jak najbardziej sens, bo przecież dobrze jest wiedzieć, czy większe szanse na znalezienie świetnie płatnej pracy dadzą uprawnienia energetyczne, cieplne czy może jednak uprawnienia gazowe. Kryterium „opłacalności” jest tutaj zdecydowanie najważniejsze i determinuje wybór większości kursantów. Jeśli sam właśnie znalazłeś się w takiej sytuacji, wiesz już, że zainwestujesz w siebie i zapiszesz się na kurs SEP, ale nadal nie podjąłeś decyzji odnośnie do wyboru konkretnej specjalizacji, to nasz poradnik powinien Ci pomóc. Krok po kroku opisujemy w nim wszystkie uprawnienia SEP, wyjaśniając komu i kiedy mogą się one przydać.

Uprawnienia energetyczne

Zacznijmy od nich, ponieważ cieszą się zdecydowanie największą popularnością wśród osób zapisujących się na szkolenia SEP. Uprawnienia energetyczne, czyli w grupie kwalifikacji G1 ( https://sep-szkolenia.pl/kursy-zawodowe/uprawnienia-elektryczne-g1 ), są też potocznie nazywane uprawnieniami elektrycznymi. Nietrudno się domyślić, że mówimy tutaj o kwalifikacjach bardzo przydatnych osobom profesjonalnie zajmującym się budową czy konserwowaniem instalacji elektrycznych.

Pod względem formalnym uprawnienia energetyczne są niezbędne każdemu, kto chce zajmować się pracami związanymi z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Ponieważ w Polsce nadal obserwujemy duże zapotrzebowanie na fachowców z uprawnieniami SEP w grupie kwalifikacji G1 (a podaż nie zaspokaja popytu), to wciąż można polecać zapisywanie się na szkolenia SEP przygotowujące do egzaminu w tej właśnie kategorii. Zdobycie uprawnień energetycznych jest w zasadzie równoznaczne z tym, że dana osoba nie będzie mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem atrakcyjnie wynagradzanej pracy – czy to w Polsce, czy za granicą.

To warto wiedzieć

Uprawnienia SEP zdobyte w naszym kraju są honorowane we wszystkich państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Szwajcarii oraz oczywiście na terytorium Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno uprawnień energetycznych, jak i cieplnych oraz gazowych.

Komu polecamy postaranie się o uprawnienia energetyczne?

  • Osobom chcącym rozwijać się w zawodzie elektryka
  • Osobom, które już pracują w branży energetycznej, ale z uwagi na brak potwierdzonych kwalifikacji nie mogą wykonywać najbardziej odpowiedzialnych robót
  • Właścicielom firm elektrycznych, którzy chcą samodzielnie poświadczać prawidłowość wykonanych prac i tym samym oszczędzać na zewnętrznej usłudze

Uprawnienia cieplne

W odróżnieniu od uprawnień energetycznych nie cieszą się one aż tak dużym powodzeniem. Wynika to prawdopodobnie z niezrozumienia, do czego takie uprawnienia SEP mogą się właściwie przydać. Nie każdy też wie, jak bardzo duże jest zapotrzebowanie na fachowców w branży ciepłowniczej – i ono na pewno nie będzie w najbliższym czasie spadać. Polskie samorządy muszą mocno inwestować w remonty sieci ciepłowniczych, do czego potrzebni są ludzie. Również kolejne boomy na rynku nieruchomości będą napędzać popyt na specjalistów posiadających uprawnienia cieplne.

To warto wiedzieć

Uprawnienia cieplne pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.

Komu polecamy postaranie się o uprawnienia cieplne?

  • Osobom planującym zatrudnić się w np. lokalnej elektrociepłowni
  • Osobom zainteresowanym tematyką OZE (m.in. biogazownie)
  • Osobom już zatrudnionym w sektorze ciepłowniczym, które chcą wspiąć się na wyższy szczebel kariery

Uprawnienia gazowe

Są drugimi najpopularniejszymi uprawnieniami SEP w naszym kraju, zaraz oczywiście po uprawnieniach energetycznych. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli uwzględnimy fakt, że wszelkie paliwa gazowe mają ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. Co za tym idzie, jest właściwie pewne, że osoby posiadające uprawnienia gazowe nie będą narzekać na brak ofert pracy. Jest to jedna z tych branż, które zawsze bardzo skutecznie opierają się wszelkim kryzysom.

Posiadanie uprawnień gazowych jest bardzo cenną kwalifikacją zawodową, ponieważ  umożliwia legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. 

Komu polecamy postaranie się o uprawnienia gazowe?

  • Osobom wiążącym swoją przyszłość z sektorem gazowym
  • Pracownikom zakładów gazowniczych i firm hydraulicznych
  • Osobom szukającym pewnego sposobu na przebranżowienie się i zabezpieczenie swojej zawodowej przyszłości

Na zakończenie dodajmy jeszcze, że szkolenia SEP przygotowujące do egzaminu na uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia gazowe, organizuje Krajowe Centrum Kształcenia. Kursy odbywają się w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

Artykuł partnera