13 kwietnia 2017 Udostępnij

Domy z płaskim dachem - koszty budowy, ciekawe projekty

Inwestycja w płaski dach

Dach to oczywiście zwieńczenie każdego budynku. Kształt wpływa na wygląd i użytkowanie budynku. W naszym kraju nadal dominują dachy kilkuspadowe. Stropodachy nie są jeszcze tak popularne, powoli jednak widać, że to się zmienia. Dach płaski pojawia się coraz częściej w ramach nowoczesnych projektów budowlanych. Z pewnością warto określić jego zalety, do których zalicza się koszt budowy oraz analizować nowoczesne projekty architektoniczne.

Płaski dach

Trzeba oczywiście pamiętać, że ten teoretycznie płaski dach nie jest całkowicie płaski. Kąt nachylenia będzie wynosił od 5 do 11 stopni. Budowa dachu z mniejszym kątem nie byłaby praktyczna, ponieważ nie dałoby się odprowadzać opadów. W dachach można przygotowywać wentylację. Dach wentylowany między stropem a pokryciem dostaje szczelinę wentylacyjną.

Taka konstrukcja ma też wloty wentylacyjne, które są montowane w ścianach kolankowych. Rozwiązanie jest efektywne, zapewnia mikrowentylacje pod pokryciem dachowym. Dzięki temu stropodach nie będzie ulegał zawilgoceniu. Dach, który nie jest wentylowany nie ma tej przestrzeni. To jednak będzie dawało nam ryzyko nadmiernego zawilgocenia powierzchni. Można sobie z tym poradzić, jeśli zbudujemy kolejne kanaliki powietrzne, które będą biegły razem ze spadkiem dachu.

Ciekawą opcją budzącą coraz większe zainteresowanie jest przygotowywanie tak zwanych zielonych dachów. To innowacyjne rozwiązanie, które staje się bardzo atrakcyjne. W czasie budowy przygotowując projekt należy odwrócić układanie warstw dachu niewentylowanego. Bezpośrednio na stropie pojawia się izolacja przeciwwodna. Na tym termiczna, geowłóknina, warstwa drenująca, powłoka filtrująca a także podłoże do uprawy roślin. Tego typu nowoczesne domy z dachem płaskim mają większą funkcjonalność.

Funkcjonalność płaskiego dachu

Podstawowe wady i zalety stropodachów

Najważniejszą zaletą stropodachów jest to, że są one szczególnie odporne na działanie silnego wiatru. Pokrycie dachu płaskiego nie zrywa się tak jak dachów spadowych. W miejscach narażonych na działanie zmian pogodowych jest to świetna opcja. Wielka zaleta będzie też związana z tym, że nie ma skosów na górnej kondygnacji. Domy z płaskim dachem mają taką samą powierzchnię użytkową na każdym z pięter. Nie ma skosów co daje szansę na oszczędzanie cennego miejsca. To atut, który nabiera znaczenia, gdy chodzi o niewielkie budynki szczególnie gdy działka ma mały metraż.

Stropodach ma również swoje wady. Najczęściej będzie tam trzeba pamiętać o konieczności regularnego odśnieżania w okresie zimowym. Mokry śnieg stanowi bowiem zbyt duże obciążenie dla konstrukcji nośnej budynku. Dlatego w okresie intensywnych opadów to odśnieżanie może się stać uporczywe.

Nowoczesne projekty domów parterowych z płaskim dachem

Jeśli zainteresujemy się rynkiem projektów domów zobaczymy, że rynek obecnie dość mocno się zmienił i widać doskonale, że projekty z płaskim dachem nie są już rzadkością. Okazuje się, że ten trend budowlany ma coraz większe grono zwolenników w naszym kraju, można się z nim coraz częściej spotkać. Duże przeszklenia budynków z takimi dachami sprawiają, że prezentują się one naprawdę ciekawie, efektownie.

Ile kosztuje dom z dachem płaskim?

Wiele będzie zależeć od tego jaką specyfikację wybierzemy, co do zasady jednak można powiedzieć, że na małych domach obecnie jest to najbardziej ekonomiczne ze wszystkich rozwiązań i pod tym kątem rzeczywiście można je wszystkim polecać. Jeśli jednak na taki dach chcemy się zdecydować trzeba pamiętać, że bardzo ważną kwestią będzie znalezienie dobrego wykonawcy, który będzie w stanie dach płaski wykonać.

Komentarze (0)