8 marca 2017 Udostępnij

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę konstrukcyjną

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu albo legarów podpodłogowych będzie można sobie wydłużyć, jeśli wykonana będzie odpowiednia impregnacja drewna. warto dowiedzieć się jakie metody służą zabezpieczeniu drewna konstrukcyjnego.

Dobre zabezpieczenie drewna chemicznymi preparatami będzie nam gwarantować, że taka konstrukcja nawet przez wiele nie będzie tracić swoich właściwości, przede wszystkim utrzymywać się będą parametry wytrzymałościowe. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców. Impregnacja jest także bardzo ważna, ponieważ konstrukcje są zamknięte, osłonięte na przykład izolacją i to nie da możliwości oceny stanu drewna i naprawy w momencie, gdy drewno będzie powoli traciło na wytrzymałości.

Obecnie raczej nie stosuje się drewna twardego, starego, ale częściej młode i bielaste, które jest zdecydowanie bardziej podatne na biodegradację. Elementy z drewna konstrukcyjnego narażone będą na czynniki szkodliwe między innymi takie jak wilgoć, grzyby domowe czy pleśniowe oraz owady. Drewno, które zostanie zaimpregnowane będzie dużo bardziej odporne na biologiczną korozję i pojawienie się w nim szkodników. Będzie odporniejsze na wilgoć, ale również dużo bardziej odporne na wahania temperatury.

Przygotowanie drewna konstrukcyjnego

Tarcia konstrukcyjna powinna być pozbawiona kory, zdrowa. Należy unikać elementów, które pokryte będą porostami, przebarwieniami, naciekami i niewielkimi otworkami, które mają regularne kształty. Objawy takie świadczą o tym, że drewno jest zakażone bądź zniszczone przez szkodniki i tym samym jego wytrzymałość techniczna jest od razu mniejsza. Ważne będzie także to czy drewno jest odpowiednio suche. Szacuje się, że wilgotność nie powinna być większa niż kilkanaście procent. Jednocześnie musi być część wody, ponieważ całkowicie pozbawione wody drewno stanie się dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Zabezpieczenie drewna

Suszenie drewna

Odpowiednia wilgotność będzie możliwa do uzyskania w ramach naturalnego suszenia poprzez składowanie w stosach na przekładkach na odkrytej przestrzeni. Będzie można ją obniżyć również w procesie suszenia w suszarniach. Na budowie należy drewno składować tak, by nie było kontaktu z glebą. Zanim wbuduje się je należy wysezonować przez dwa tygodnie i chronić drewno przed opadami. Jeśli na budowie pojawia się wilgotne drewno należy je przykryć folią wstępnego krycia i zostawić do schnięcia aż osiągnie ono wilgotność na zadowalającym nas poziomie. Inaczej gdy konstrukcja będzie zbyt wcześniej budowana będzie dużo bardziej narażona na odkształcenia.

Impregnacja drewna

Samodzielne zabezpieczenie drewna będzie bardzo trudne i może się okazać, że nie uda się wypracować zadowalającego efektu. Dlatego taką pracę warto będzie zlecić specjalistom, którzy swoim doświadczeniem będą w stanie ją wykonać w odpowiedni sposób. Przed zakupem warto dowiedzieć się jaką metodą i jakim preparatem materiał był zabezpieczony. Techniki impregnacji są różne, warto wiedzieć jakie były w danym przypadku stosowane.

Impregnacja ciśnieniowa

To impregnacja, która będzie polecana do elementów, które są w dużej mierze narażone na zagrzybienie, takie, które mają się stykać z gruntem. Zabezpieczenie takie wykonuje się na autoklawach, w warunkach podwyższonego ciśnienia można oczekiwać, że impregnat dostaje się w głąb drewna. W przypadku elementów o niewielkim przekroju można przeniknąć je w całości. Elementy grubsze i zrobione z drewna twardego są nasycone na głębokość nawet kilkunastu milimetrów.

Komentarze (0)