25 marca 2017 Udostępnij

Nowe trendy w ceramice budowlanej

Pytanie o to, czy lepiej zainwestować w tradycyjne, czy też w nowoczesne materiały ceramiczne, jest stawiane sobie coraz częściej przez osoby budujące dom. Okazuje się przy tym, że znalezienie odpowiedzi na nie, nie jest wcale aż tak łatwe. Ceramika budowlana to pojęcie dość szerokie, najczęściej jednak używamy go mówiąc o cegłach oraz dachówkach. Nie da się więc ukryć, że mamy do czynienia z rozwiązaniami modnymi co najmniej od dziesięcioleci.

Dziś w cenie są zarówno wszystkie modele, jak i kolory, niemała jest przy tym zasługa inwestorów, którzy starają się budować dość zróżnicowane domy. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że rynek od lat się nie zmienia. Moda na materiały budowlane nie jest może aż tak zmienna, jak moda na ubrania, ewolucja potrzeb kolejnych inwestorów nie jest jednak wcale trudna do dostrzeżenia. Jeśli mamy mówić o tendencjach rynkowych oraz ich charakterystyce, najbardziej klasyczny wydaje się podział materiałów na nowoczesne oraz na te, które można określić mianem tradycyjnych.

Klasyczne

Tradycyjne rozwiązania charakteryzują się przede wszystkim klasycznymi barwami, mamy więc do czynienia przede wszystkim z czerwienią oraz z jej różnymi odcieniami. Materiały nowoczesne stawiają przede wszystkim na chłodną kolorystykę, są przy tym nieco ciemniejsze, choć możemy spotkać się również z bielą i beżem, co potwierdza, że bardzo duże znaczenie ma ich zestawienie ze sobą. Bardziej nietypowa kolorystyka jest dziś zresztą w cenie, co zresztą potwierdzają także sami producenci. Co ciekawe, popularność rozwiązań nowoczesnych jest tendencją, z którą mamy do czynienia jedynie od kilku lat.

Ceramika budowlana

Nowoczesne

Do tej pory stawiano przede wszystkim na rozwiązania klasyczne, w pewnym momencie jednak szala zaczęła się przechylać i dziś zwolennicy klasyki oraz nowoczesności stanowią dwie grupy, które się wzajemnie uzupełniają. W modzie jest zwłaszcza czerń oraz szarość, choć klienci wybierają też antracyt. Tendencja jest zresztą opisywana jako rosnąca, w niedalekiej przyszłości może być więc jeszcze bardziej odczuwalna. Kolorystyka nie jest jednak wcale jedynym aspektem, na jaki zwraca się uwagę, o określonych tendencjach można więc mówić także, gdy analizujemy kształt kolejnych elementów ceramiki.

Producenci zwracają uwagę na to, że również w tym kontekście klienci w szczególny sposób analizują to, co jest nowoczesne, modne są więc przede wszystkim kształty proste i bardzo smukłe. Można więc zauważyć tendencję do kupowania całkiem płaskich dachówek oraz takich, które posiadają niską falę, nie leją się i są bardziej geometryczne.

Kolorystyczna gama dachówek

Również na rynku dachówek duże znaczenie ma ich kolorystyka. Producenci nie obawiają się już wprowadzania na rynek bardziej nowoczesnych rozwiązań, mają bowiem świadomość tego, że te ostatnie spotkają się z żywym odzewem kupujących, a taki cel mogą uznać za swój nadrzędny. Obecnie coraz częściej mówi się też o dominacji minimalizmu w architekturze. Potrzeba zmian sprawia, że sami producenci poszukują nowych rozwiązań coraz bardziej zdecydowanie odchodząc od tego, co nie zmieniało się od lat i było uważane za najpopularniejsze.

Komentarze (0)