1 lutego 2021 Udostępnij

Pozwolenie na budowę wiaty. O czym musisz pamiętać?

Wiata garażowa jest konstrukcją drewnianą, z której korzysta coraz większy odsetek Polaków. Właściciele wiat garażowych doceniają je przede wszystkim za ich styl, elegancję, wygodę kupna i korzystania, wytrzymałość oraz cenę. Warto jednak wiedzieć, że budowa wiaty garażowej może, choć nie musi wiązać się z formalnościami administracyjnymi. W tym artykule przedstawimy status prawny wiat garażowych i opiszemy kilka przypadków prawnych, z którymi warto być na bieżąco zarówno przed, jak i po kupnie wiaty. 

Na początku zajmijmy się prawną definicją wiaty garażowej. Ustawową definicją wiaty jest… brak definicji! Wiaty garażowe jako konstrukcje drewniane nie posiadają żadnej oficjalnej, ustawowej definicji. Najbliżej określenia statusu wiaty garażowej jest polska klasyfikacja obiektów budowlanych, według której wiata garażowa to szczególny rodzaj budynku naziemnego, który nie jest obudowany ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle nie posiadający ścian. 

Wiaty Drewniane

Brak oficjalnej prawnej definicji skutkuje jednak problemem z różnoraką interpretacją konstrukcji drewnianych przez sądy. Z perspektywy konsumenta najważniejszym pytaniem rzecz jasna jest pytanie o pozwolenie: czy muszę mieć pozwolenie na budowę wiaty garażowej? 

W zdecydowanej większości przypadków nie jest wymagane pozwolenie na budowę wiaty garażowej. Można legalnie zbudować wiatę garażową z drewna, bez konieczności uzyskania pozwolenia od odpowiedniego organu władzy terytorialnej. Należy jednak zgłosić chęć budowy wiaty; taką wiatę nazywa się wtedy wiatą garażową “na zgłoszenie”. Organy, do których należy zgłaszać chęć budowy konstrukcji drewnianej to starostwo lub urząd miejski. 

Kiedy wiata garażowa wymaga pozwolenia na budowę? W tej kwestii orzecznictwo jest jasne i czytelne; według  art. 29 ust.1 pkt 2 Prawa budowlanego na budowę wiaty garażowej o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m² nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę, trzeba jedynie ten fakt zgłosić właściwemu organowi. 

Bardzo istotny jest jednak fakt, że żeby uznać powyższe prawo za obowiązujące, na danej działce nie może być więcej niż jeden na każde 500 m2. Inne obiekty, podobne do wiaty garażowej, które również się podpinają pod to prawo, to wolnostojące budynki gospodarcze (np. garaże), altany, wiaty oraz przydomowe ganki i ogrody zimowe (oranżerie). 

Warto dodać, że budowa konstrukcji budowlanych takie jak wiata garażowa w innych miejscach, niż miejsca publiczne (np. ogród obok domu) nie wymaga nawet zgłoszenia! Wystarczy, aby wiata wpisała się w oficjalną kategorię “obiektu małej architektury”. 

Na koniec zadajmy sobie pytanie: po co właściwie wiata garażowa? Odpowiedź jest prosta: minimum formalności i kosztów, a maksimum zadowolenia! Wiaty garażowe stały się prawdziwym hitem przy polskich domach właśnie ze względu na swoją powszechność, łatwość budowy i brak konieczności uzyskania pozwolenia, czy nawet wysłania informacji o chęci budowy. Sprawdź ofertę wiat garażowych w zaufanym tartaku, takim jak tartakdebina.pl. Nawet znajomość wszystkich kruczków prawnych nie sprawi, że będziesz zadowolony lub zadowolona - liczy się przede wszystkim dobry kontakt z wykonawcą, który też doskonale zna się na prawodawstwie związanym ze stawianiem wiat garażowych. 

Artykuł partnera