8 maja 2017 Udostępnij

Prace malarskie – ściany i sufit

Malowanie ścian i sufitów to nie czynności, które wymagałyby wielkiej wiedzy i umiejętności, ale tak jak każda praca budowlano-remontowa, wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości podstawowych zasad prawidłowego działania. Ważne jest to, by malowanie rozpocząć dopiero po zakończeniu działań związanych z płytami kartonowo-gipsowymi, układaniem posadzek z płytek i wykonaniem schodów.

Po tych pracach można dokonać zagruntowania ścian i sufitów, jeśli podłogi będą drewniane, ale przed samym malowaniem należy jeszcze zamontować podłogi drewniane i drzwi, wycyklinować podłogi i poczekać do ich wykończenia. Malowanie może nastąpić dopiero po zamocowaniu listew podłogowych. Przed samym malowaniem należy jeszcze dokonać poprawek ewentualnych uszkodzeń powstałych w czasie powyższych prac i teraz można wziąć sięga malowanie. Po malowaniu wykonuje się już tylko prace aranżacyjne, takie jak ustawianie mebli czy montaż oświetlenia.

Sufit

Sufit zaczynamy malować od ściany, na której znajduje się największe przeszklenie. Farbę, ale także grunt, nakładamy równomiernie w kierunku padania światła z największego okna. Najlepszy efekt uzyskamy nakładając główną warstwę farby w poprzek gruntowania, a ostateczna warstwę równolegle do gruntowania i tym samym kierunku padania światła.

Detale

Malowanie ścian zawsze zaczyna się od trudno dostępnych miejsc, czyli przede wszystkim narożników, gdzie nie wejdą duże narzędzia. Optymalny dla tych miejsc jest 3-4 calowy wałek, po którym dobrze jest natychmiast poprawić niewielkim, 10-centymetrowym wałkiem. Powinien posiadać takie samo runo, jak główny wałek, z którego będziemy korzystać. Alternatywnie można od razu skorzystać z małego wałka, ale jest to technika, przy której nie stosuje się taśmy malarskiej i maluje się powierzchnie, które będą w tym samym kolorze, czyli w sytuacjach, kiedy nie ma ryzyka zachlapania powierzchni w innym kolorze wykorzystywaną farbą.

Ościeże

Ościeże maluje się w taki sam sposób, jak przylegające do nich ściany, czyli jeśli korzystaliśmy z wałka, teraz też bierzemy wałek z runem tego samego rodzaju, chociaż oczywiście o mniejszej szerokości. Zapewnia to utworzenie takiej samej, jednolitej powłoki na całej ścianie.

Prace remontowe

Ściany

Malarz praworęczny powinien zacząć malowanie od prawej ściany patrząc od ściany z największym otworem okiennym, po czym powinien przesuwać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara dalej. Malarz leworęczny powinien wybrać ścianę lewą i poruszać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Najpierw zawsze należy pomalować detale, a potem główne powierzchnie ściany pamiętając o tym, by miejsce łączenia poszczególnych warstw było różne. Technika malowania wałkiem jest prosta: należy wykonywać ruchy jednostajne od szczytu ściany do dołu bez odrywania wałka. Ruchy powinny być pionowe bez zjeżdżania na boki. Po pełnym ruchu przesuwamy wałek w nowe miejsce i powtarzamy ruchy do uzyskania gładkiej powierzchni.

Schnięcie farby

Przerwy pomiędzy nakładaniem farb są zależne od typu farby i decyduje o nich producent podając informację na opakowaniu farby. Zbyt wczesne nakładanie nowej warstwy doprowadzi do zdjęcia warstwy poprzedniej.

Pędzle

Wielkość pędzla powinna być odpowiednia do malowanej powierzchni, a jego rodzaj do rodzaju farby. Do farb dyspersyjnych najlepsze są pędzle z włosia mieszanego.

Wałki

Wałki przyspieszają pracę i ułatwiają uzyskanie równego efektu. Wałki do farb dyspersyjnych powinny mieć długie runo. Każdy wałek trzeba najpierw nasycić farbą, a następnie jednostajnymi ruchami nanosić na malowaną powierzchnię do uzyskania równego pokrycia.