
Jak samodzielnie zamontować grzejnik?
Przed kolejnym sezonem grzewczym, warto sprawdzić, czy instalacja grzewcza w budynku działa bez zarzutu. Należy pamiętać o sprawdzeniu grzejników oraz zrobieniu testu czy rury gwintowe są szczelne. Czasami może okazać się, że konieczna będzie wymiana niektórych elementów instalacji lub nawet całego grzejnika. Renowację, lepiej jest wykonać jeszcze przed sezonem grzewczym, kiedy nie jest konieczne ogrzewanie pomieszczeń. Decydując się za samodzielną wymianę grzejnika, konieczny będzie zakup kilku niezbędnych elementów, które pozwolą na zoptymalizowanie przesyłu ciepła do grzejnika. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, zalecana jest konsultacja ze specjalistą w dziedzinie hydrauliki, który pomoże zaplanować zakres prac oraz oceni stan całej instalacji.
Czy wymieniać rury gwintowe?
Nieodłącznym elementem montażu grzejników są rury gwintowe. Są to rury, które mają za zadanie rozprowadzanie cieczy po całej instalacji grzewczej w budynku.
Najczęściej, spotkamy się z dwoma rodzajami rur gwintowych:
-
rury gwintowane jednostronnie
-
rury gwintowane obustronnie
Wybór odpowiedniego rodzaju będzie zależeć od grzejnika, który chcemy zamontować. Najczęściej wybierane są rury gwintowane jednostronnie ze względu na swoją wysoką szczelność. Rury obustronne mają natomiast szersze zastosowanie i można wykorzystać je zarówno do przyłączenia instalacji wodnej, jak i gazowej. A kiedy zdecydować się na zakup nowej rury? Rura gwintowa będzie nadawać się do wymiany, w momencie, kiedy nie będzie w pełni szczelna lub będzie zniszczona przez kamień. Stan takiej rury można łatwo ocenić po jej demontażu. Jeśli wewnątrz rury otwór będzie zdominowany przez kamień, należy taką rurę zastąpić nową. Opisane rury są wykonane z trwałych materiałów, dlatego ich wymiana nie zdarza się częściej niż raz na kilka lat.
Rury gwintowe, a szczelność grzejników
Decydując się na samodzielną wymianę grzejnika, należy pamiętać, aby podczas zakupów wybrać odpowiednie uszczelnienie rury gwintowej. Do najpopularniejszych uszczelniaczy należy pakuła z pastą uszczelniającą, taśma teflonowa oraz nić doszczelniająca. Każda z tych metod posiada wady i zalety. Wybór najlepszego sposobu na uszczelnienie, zależeć będzie od preferencji użytkownika. Skuteczne uszczelnienie rury i grzejnika ma ogromne znaczenie dla optymalizacji przesyłu ciepła do grzejników. Nieszczelności mogą się wiązać ze stratami ciepła oraz podwyższeniem kosztów ogrzewania budynku. Niedokładne zaizolowanie gwintu, może także doprowadzić do wystąpienia przecieków w miejscu łączenia instalacji.
Rury gwintowe stanowią bardzo ważny element łączący grzejnik z resztą instalacji grzewczej. Dobrze dobrane i zaizolowane, będą służyć przez wiele lat, a zainstalowany grzejnik będzie oddawać maksymalnie dużo ciepła do ogrzewanego pomieszczenia.
Artykuł sponsorowany
VOdpowiednia termoizolacja to gwarancja zatrzymania ciepła w domu. Proces ocieplenia konstrukcji budowlanej nie powinien być odkładany na później, ponieważ brak dobrej warstwy izolacyjnej przekłada się na zdecydowanie wyższe koszty ogrzewania. Aby ocieplanie domu było szybkie i proste...
V Popularność hurtowni elektrycznych nie jest przemijającą modą. Profesjonalne hurtownie zawsze stanowią doskonałe źródło materiałów elektrycznych. Jeżeli planujemy w swoim domu lub w innym miejscu remont, przebudowę sieci energetycznej, skorzystanie z oferty...
VJak działa frezarka do pni? Frezarka do pni to nieodzowny element wyposażenia każdej osoby, która chce zadbać o porządek na swoim terenie. Bywa popularnie nazywana karczownikiem, ponieważ jej najważniejszą funkcją jest właśnie karczowanie drzew i ich pozostałości. Przyda się...