14 maja 2017 Udostępnij

Koszt remontu kuchni w domu i w bloku

Kuchnia stanowi bardzo ważne pomieszczenie każdego domu. Przed wykonaniem w niej remontu trzeba zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Oszczędność zapewnią przemyślane decyzje. Jaki może być koszt remontu kuchni o powierzchni 9 mk?

Uwzględniający wszystkie najważniejsze kwestie plan przedstawiony jest poniżej.

Najlepsza aranżacja dla kuchni

Przed remontem trzeba znaleźć dla kuchni właściwy projekt – od projektanta albo z Internetu. Dobrze jest mieć swój pomysł na urządzenie pomieszczenia.

Wykonawca remontu w kuchni

Jeśli pomysłów brakuje, można posiłkować się pomocą specjalistów. Będzie to koszt ok. 60-90 zł za metr kwadratowy. Dzięki temu można dostosować pomysły do finansów. Można też wybrać projekt z Internetu, który będzie dużo tańszą opcją.

Inną kwestią jest wykonawca. Ceny są różne w zależności od umiejętności poszczególnych specjalistów. Różnią się one także regionalnie – w Warszawie koszt będzie wyższy niż w małej miejscowości. Warto zapoznać się z kilkoma ofertami, zanim podejmie się decyzję.

Przebudowa kuchni w bloku

Przed remontem trzeba wynieść z niej meble. Ich demontaż to koszt ok. 250-400 zł. Trzeba też usunąć płytki podłogowe i ścienne (15-30 zł za 1 mk). Wszystkie elementy gruzu trzeba wyrzucić do specjalnego kontenera na własny koszt (200-600 zł).

Instalacje w kuchni

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej. Jeśli dwużyłowa instalacja ma aluminiowy rdzeń, to dobrze jest zmienić go na miedziany. Koszt zależy od materiałów, rozmieszczenia itd. – średnio to 69 zł za punkt.

Osobną kwestią jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Za punkt płaci się tutaj ok. 200 zł.

Wyposażenie kuchni

Wykończenie ścian i podłóg podczas remontu kuchni

Najpierw trzeba usunąć stare płytki ze ścian i podłogi. Te podłogowe na powierzchni 9 mk to koszt ok. 490 zł. Z kolei ułożenie płytek to średnio 50 zł za 1 mk. Za remont podłogi zapłaci się ostatecznie ok. 1140 zł.

Remont płytek ściennych także polega na skuciu starych i ułożeniu nowych, co wyniesie ok. 1260 zł.

Zamiast płytek można zdecydować się panele ze szkła hartowanego. Są one bardzo efektywne wizualnie, choć nieco droższe niż płytki.

Ściany, na których nie ma płytek, można pomalować farbą lateksową. Zapobiega ona wilgoci. Nie jest to zbyt duży koszt. 34 mk powierzchni ścian to ok. 5,5 litra farby gruntującej i 3 litry farby lateksowej. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na malarza, to zawsze można samemu pomalować ściany – wystarczy odpowiedni sprzęt.

Zmiana mebli podczas remontu

Remont wymaga wymiany starych mebli. Koszt tego przedsięwzięcia zależy od tego, czy meble będą projektowane na wymiar, czy kupione w sklepie.

Przy tej drugiej opcji może to być jedynie kilkaset złotych. Trzeba pamiętać, że mogą to być meble niskiej jakości. Zestaw szafek to koszt ok. 3 tys. zł, a meble lepszej jakości to koszt nawet 5-6 tys. zł.

Osobno trzeba policzyć cenę blatu (200 zł za metr bieżący) i montaż szafek (ok. 500 zł).

W przypadku gdy meble zamawia się indywidualnie, to koszt jest nieco większy – od 600 zł do nawet 2,5 tys. za metr bieżący. Te droższe to oczywiście lepsze materiały i ciekawe rozwiązania technologiczne.

Sprzęt kuchenny

Wymiana sprzętu kuchennego

Zlewozmywak to jeden z podstawowych sprzętów w kuchni. Taki z wyższej półki powinien kosztować ok. 250 zł, a bateria do niego to dodatkowy koszt 160 zł. Następny element to zestaw wężyków do doprowadzania wody (ok. 80 zł) i oczywiście opłacenie montażysty (150 zł).

Konieczne stanie się także wymienienie sprzętu AGD. Lodówka lepszej jakości to ok. 1,2 tys. zł, a kuchenka elektryczna to następne 1,3 tys. zł. Natomiast kuchenka gazowa wraz z elektrycznym piecykiem to koszt mieszczący się w 1 tys. zł. Potrzebna będzie też zmywarka (1,2 tys. zł) oraz okap kominowy (240 zł). Łączny koszt urządzeń to ok. 3,6 tys. zł.

Na końcu trzeba skupić się na zmianie oświetlenia. Lampa sufitowa i oświetlenie podszafkowe to ok. 460 zł (z montażem). Oświetlenie podszafkowe występuje też w droższej wersji.

W końcu trzeba zdecydować, jaki wybrać grzejnik (to koszt ok. 300-400 zł), drzwi wejściowe do kuchni (250 zł-1 tys. zł z ościeżnicą) oraz okno (dużej wielkości to koszt 700 zł wraz z robocizną).

Komentarze (0)